zdjecie 4921
zdjecie 4921
2019-03-13T18:01:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wpadka wiceprezydenta Kleczkowskiego. Goście z Ukrainy byli w szoku! [WIDEO]

REKLAMA
REKLAMA
6
9
87

Dość pechową wypowiedzią popisał się dziś wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski. W szpitalu im. Józefa Psarskiego gościła liczna delegacja z Ukrainy, która wysłuchała wywodu o tym, że nasz wiceprezydent miał na maturze... język rosyjski. Sęk w tym, że mówiono po ukraińsku. W dodatku Ukraina - delikatnie mówiąc - nie żywi do Rosji sympatii.

Dziś w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce odbyła się konferencja inaugurująca wspólny projekt ostrołęckiej placówki i Lwowskiego Obwodowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Podczas konferencji przedstawiono główne założenia polsko-ukraińskiego projektu realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej i samorządu województwa mazowieckiego.

Konferencja była dwujęzyczna - na miejscu pracowało dwóch tłumaczy, którzy na bieżąco przekładali wypowiedzi na język ukraiński i język polski. Kto był zainteresowany, mógł założyć słuchawki i nie obawiać się, że nic nie zrozumie podczas wypowiedzi osoby obcojęzycznej.

W trakcie konferencji zaproszeni goście mogli zabierać głos. Wypowiadali się m.in. przedstawiciele szpitali, władze województwa mazowieckiego, jak również władze samorządowe powiatu ostrołęckiego i Ostrołęki. Nasz ratusz reprezentował wiceprezydent Maciej Kleczkowski. Kiedy przyszła kolej na jego wypowiedź, najpierw wspomniał o wieloletnich rządach starosty ostrołęckiego Stanisława Kubła, po czym popisał się dość oryginalną wypowiedzią.

- Pochodzę z takiego pokolenia, które miało język rosyjski na maturze, dzięki temu obyłem się bez słuchawek. Było takie pokolenie, kiedyś rosyjski był obowiązkowy - wypalił.

Wśród obecnej na sali delegacji ukraińskiej rozległ się wtedy dość głośny szmer. Wiceprezydent Kleczkowski chyba zreflektował się jakie faux pas popełnił.

- Chociaż nie było w języku rosyjskim oczywiście, ale bardzo pomocne - dodał, po czym szybko zmienił temat, wyrażając zadowolenie z tego, że ostrołęcki szpital zrobił kolejny krok w kierunku rozwoju.

Kleczkowski popełnił wpadkę dość dużego kalibru, ponieważ Rosja i Ukraina od 2014 roku znajdują się w stanie konfliktu. W związku z wojskową interwencją Rosji na Krymie wiele zachodnich państw nałożyło sankcje na kraj Władimira Putina. Nie bez znaczenia jest też wojna w Donbasie, a jeszcze w ubiegłym roku głośno było o ostrzelaniu przez Rosję ukraińskich okrętów, próbujących przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską. Ukraińcy niekoniecznie pozytywnie reagują, gdy ich język myli się z rosyjskim.

Na usprawiedliwienie wiceprezydenta, można jedynie dodać, że swoją funkcję sprawuje on dopiero kilka miesięcy. Tylko czy to całkowicie go usprawiedliwia? Ocenę pozostawiamy czytelnikom. Zachęcamy do obejrzenia filmu (poniżej) i dyskusji w komentarzach.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
dk12  13  14  15  16 dk17 dk18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×