Wpływ przedsięwzięcia na uczniów, opiekunów oraz organizacje uczestniczące w jego realizacji
„PORTUGALIA OCZAMI ZAWODOWCA. PONADNARODOWA MOBILNOŚĆ UCZNIÓW Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2”, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” (wyjazdu zagranicznego), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
Przedsięwzięcie przyczyniło się do wzrostu kompetencji kluczowych u 30 uczestników w zakresie wielojęzyczności, świadomości, kompetencji osobistych, społecznych i samorozwoju. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele uczestnicząc w przedsięwzięciu rozwinęli kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego.
Wymierne korzyści ze znajomości języka obcego stanowią dla uczniów dodatkową motywację do pracy nad doskonaleniem języka angielskiego i poznawaniem innych języków obcych.
Uczniowie i nauczyciele zdobywali nowe doświadczenia podczas pracy w zespołach międzynarodowych. Różnorodność kulturowa i językowa przyczyniła się do wzrostu tolerancji, uświadomiła uczestnikom, jak ważne jest poszanowanie innych kultur i pozwoliła otworzyć się na inność i nierzadko pokonać istniejące bariery pojawiające się w zetknięciu z inną kulturą. Polscy i portugalscy uczestnicy mobilności poprzez wymianę doświadczeń poznali bogaty dorobek kulturowy drugiego kraju.
Udział w projekcie miał duże znaczenie dla promocji obu szkół uczestniczących w projekcie, wpłynął na ich atrakcyjność na rynku edukacyjnym. Wymiar kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 poszerzony został o wymiar europejski. Udział uczniów w przedsięwzięciu miał duże znaczenie w kształtowaniu ich przyszłej kariery zawodowej w oparciu o nowo zdobyte kompetencje.
Po realizacji działania został wypracowany:
- przewodnik po Portugalii w formie prezentacji,
- zbiór zdjęć, reportaży i filmów wykonanych ze wszystkich etapów projektu,
- podstrona www projektu na stronie szkoły,
- certyfikaty informujące o udziale we wsparciu przygotowawczym oraz programie mobilności.
Artykuł sponsorowany.