zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
zdjecie 2486
2019-12-09T09:37:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wracamy do tematu komara tygrysiego. Ostrołęcki Sanepid odmawia reakcji

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
26

Ostrołęcki Sanepid nie podejmie działań w sprawie zgłoszonego przez naszego Czytelnika nieznanego gatunku owada przypominającego wyglądem komara tygrysiego, którego ukąszenie może mieć śmiertelne dla człowieka skutki – tak wynika z odpowiedzi udzielonej nam przez kierownictwo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce.

 
Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu od jednego z mieszkańców Ostrołęki otrzymaliśmy informację o zalaniu przez niego nieznanego gatunku owada, który wyglądem przypomina komara tygrysiego. Ten egzotyczny owad przenosi niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzkiego choroby zakaźne, takie jak: chikungunya, denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu.
 
Ostrołęczanin, który złapał komara w swoim domu, zgłosił się – zgodnie z sugestiami dyrekcji ostrołęckiego Sanepidu – do działu epidemiologicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce. Został jednak odprawiony z kwitkiem. Inspektorzy nie podjęli wówczas czynności a z udzielonej nam odpowiedzi wynika, że działań nie podejmą. Dlaczego?
 
„Rozpoznawanie owadów nie leży w zakresie zadań Inspekcji Sanitarnej” - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Małgorzatę Bednarską, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
 
Poniżej pełna treść odpowiedzi udzielonej przez kierownik ostrołęckiego Sanepidu.
 
zdjecie
 
Szczerze mówiąc, nie takiej reakcji spodziewaliśmy się od instytucji utworzonej w celu ochrony życia i zdrowia mieszkańców. Fakt, że komar tygrysi nie zadomowił się jeszcze w naszym kraju nie oznacza, że nie występuje w Polsce w ogóle, tym bardziej, że według specjalistów prawdopodobnym jest, że owad ten może zostać przywleczony nad Wisłę np. przez pasażerów przylatujących do naszego kraju z państw, w których już zdołał się „osiedlić” na dobre. A przypadki takie potwierdzono już ponad wszelką wątpliwość w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Austrii, Czechach i na Słowacji.
 
Wygląda na to, że brak zainteresowania tematem inspektorów sanitarnych z Ostrołęki przyczyni się do braku potwierdzenia lub też wykluczenia pierwszego w Polsce przypadku wystąpienia tego egzotycznego owada.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×