eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wspominali dr Józefa Psarskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2358
zdjecie 2358
fot. www.ostroleka.plfot. www.ostroleka.pl
REKLAMA
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprosiła na prezentację książki pt. "Doktor Józef Psarski. Ostrołęczanin XX wieku".

W czwartkowy wieczór, 11 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w gronie znakomitych gości wspominano Bohatera Ostrołęki - Dr. Józefa Psarskiego, który w testamencie cały swój majątek przeznaczył na rozbudowę szkoły. Jego imieniem został nazwany Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce.

Inicjatywę dofinansowania książki wsparły osoby fizyczne, firmy i wiele instytucji, w tym władze miasta Ostrołęki. Podczas spotkania Maciej Kleczkowski, wiceprezydent miasta dziękował za przygotowanie świetnej publikacji w 151 rocznicę urodzin Józefa Psarskiego.

Książka jest pracą zbiorową wielu osób pod redakcją Anny Nosek, które zdecydowała się zebrać wszystkie materiały i przygotować wspomnienie o niezwykłym człowieku.

- Ostrołęka ma takich bohaterów. Jednym z nich jest niezwykły lekarz Józef Psarski - Ostrołęczanin XX wieku. Można zadać pytanie, jaką szczególną osobowością był obdarzony, skoro tak wysoko jest ceniony przez społeczność powiatowego miasta Kurpiowszczyzny? Co jest w tej postaci, skoro po latach piszą o nim (m.in. zbiór wspomnień i referatów wydanych w 50. rocznicę śmierci "Doktor Józef Psarski 1868-1953"), upamiętniają Jego nazwisko, tworzą pomnik - ławeczkę w naszym mieście? Niektórzy, żyjący do dziś, znali Go osobiście, inni - ze słyszenia. Wspominają go z podziwem i sympatią, dziękuję za bezpłatne leczenie, za odwagę w głoszeniu poglądów i ich argumentowaniu. Opowiadają o nim anegdoty i po wielu latach pielęgnują w pamięci postać skromnego Pana w okularach rozdającego dzieciom cukierki. Co roku zapalają znicze pamięci na jego grobie na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce - pisze Anna Nosek, autorka książki.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
 4  5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
 11 dk12  13  14 dk15 dk16 dk17
 18  19  20 dk21 dk22 dk23 dk24
 25  26  27  28 dk29 dk30 dk31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×