2019-02-12T15:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wszawica w ostrołęckich szkołach i przedszkolach? Sanepid potwierdza: „Były interwencje rodziców”

REKLAMA
Zdjęcie głównezdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com
REKLAMA
0
2
36

Czy w ostrołęckich szkołach i przedszkolach panuje wszawica? Informacje o przypadkach masowego rozprzestrzeniania się choroby otrzymaliśmy od naszych Czytelników. Sanepid potwierdza, że prowadził interwencje w dwóch placówkach.

 
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy, noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą. (źródło: GIS.pl)
 
W ostatnim czasie do naszej redakcji napływać zaczęły sygnały o występowaniu wszawicy w kilku przedszkolach i szkołach funkcjonujących na terenie miasta. Postanowiliśmy sprawdzić ile dokładnie było takich przypadków, czy służby sanitarne kontrolowały placówki i czy w związku z tym podjęto jakiekolwiek działania.
 
O wyjaśnienie poprosiliśmy w Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce oraz w ratuszu, który jest organem prowadzącym dla publicznych szkół i przedszkoli funkcjonujących na terenie miasta. Z wyjaśnień Sanepidu wynika, że zgodnie z wykazem chorób zakaźnych będących załącznikiem do ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( tj.Dz.U. 2008r nr 234 poz.1570 ze zm. ) przypadki wszawicy nie są objęte zakresem działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce nie posiada danych statystycznych występowania przypadków wszawicy, dlatego też nie posiada informacji odnośnie ilości takich przypadków w placówkach oświatowych.
 
Niemniej jednak w okresie ostatnich trzech miesięcy do Sanepidu wpłynęły dwie interwencje rodziców dzieci uczęszczających do dwóch placówek – przedszkola w Ostrołęce i szkoły podstawowej na terenie powiatu ostrołęckiego.
 
- Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Ostrołęce przeprowadzili kontrole doraźne w tych placówkach dokonując oceny warunków higienicznych pod katem zapobiegania wszawicy w placówkach  oraz przeprowadzili instruktaże  dla dyrektorów  placówek  przedstawiając stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie profilaktyki i zwalczania wszawicy – informuje Małgorzata Kania, kierownik Sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży i Promocji Zdrowia PSSE w Ostrołęce. - Problem zwalczania wszawicy został przesunięty z działań o charakterze przeciwepidemicznym realizowanym przez inspekcję sanitarną, obecnie, działania w tym zakresie w sytuacjach stwierdzonych zaniedbań opiekuńczych wobec dziecka / ucznia  pozostają w kompetencji placówek oświatowych, w których przebywają dzieci i ośrodków pomocy społecznej – dodaje Małgorzata Kania.
 
Stanowiska ratusza do chwili publikacji artykułu nie otrzymaliśmy. Do sprawy wrócimy.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×