zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-10-30T11:27:50+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wszystkich Świętych 2021. Apel inspektora sanitarnego: Nośmy maseczki na cmentarzach

REKLAMA
REKLAMA
2
0
5

Przed nami Wszystkich Świętych - czas, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W najbliższe dni odwiedzać będziemy cmentarze. Dr Przemysław Rzodkiewicz z mazowieckiego sanepidu apeluje jednak, by strzec się zakażenia COVID-19 i zakładać maseczki także na cmentarzach.

Apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego:

Szanowni Państwo,

nadchodzący weekend może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu zachorowań na COVID-19. Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Zakażeń przybywa lawinowo i spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych tygodniach.

Województwo mazowieckie znajduje się na czele regionów Polski, gdzie odnotowuje się najwyższe liczby nowych zakażeń. Wariant Delta, który zdominował cały świat, może zainfekować także osoby zaszczepione. Na szczęście szczepienie ratuje przed ciężkimi objawami tej choroby.

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Będziemy przemieszczać się między miastami, będziemy spotykać się w gronie bliższej i dalszej rodziny, będziemy masowo odwiedzać cmentarze w całym kraju.

Dlatego, w imieniu własnym i wszystkich pracowników Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej, którzy bez przerwy (w trybie 24 h/dobę) pracują nad zwalczaniem epidemii, prowadząc nadzór sanitarny związany z dochodzeniami epidemiologicznymi, nakładanymi kwarantannami, kieruję do Państwa apel z prośbą o wyjątkową wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię.

Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem sytuacji oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich a także innych osób.

Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stan epidemii nie został odwołany!

Nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni. Zachęcam jednak Państwa do założenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu. Bądźmy świadomi, że będzie trudno zachować w tych miejscach dystans społeczny. A tłum to otwarte wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia. Jedna osoba zakażona wariantem Delta może roznieść zakażenie na 6-7 osób przebywających w pobliżu, jeśli nie ma zakrytego nosa i ust.

Maseczki nośmy prawidłowo – zakrywając nos i usta. Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony! Natura rozprzestrzeniania się wirusa jest taka, że odkryty nos ponad założoną maseczką rozprowadza aerozol powietrza wraz z wirusami na znaczną odległość. Jest to szczególnie niebezpieczne w środkach komunikacji i we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach. Nosimy maseczkę wówczas, kiedy jest obok nas grupa ludzi, których statusu zdrowia nie znamy.

Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi, skontaktujmy się z lekarzem i wykonajmy niezbędne badania, by sprawdzić, czy nie jest to COVID-19.

Chrońmy siebie i bliskich przed zakażeniami!

Dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×