zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2020-09-24T10:30:52+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wszystko jasne! Radni podjęli decyzję w sprawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

REKLAMA
REKLAMA
6
2
42

Ostrołęccy radni podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zamiaru połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych - nową instytucją powołaną przez ministra kultury. To kolejny etap przekazania ostrołęckiego muzeum w administrowanie ministerstwu.

Działające obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) jest miejską instytucją kultury utworzoną uchwałą Rady Miasta Ostrołęki z dnia 28 lutego 2013 roku. Pierwotnie bezpośredni nadzór nad jego działalnością sprawował Prezydent Miasta Ostrołęki i Rada Miasta Ostrołęki, ogólny nadzór w zakresie określonym przepisami należał do ministra. 7 marca 2016 roku Prezydent Miasta Ostrołęki i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali umowę o prowadzeniu Muzeum jako wspólnej instytucji kultury. Na jej podstawie bezpośredni nadzór nad Muzeum utrzymało Miasto, natomiast Minister uzyskał nowe prerogatywy w nadzorze ogólnym, również w zakresie gospodarki finansowej.

Na podstawie prowadzonych między Miastem i Ministerstwem rozmów oraz uchwał Rady Miasta Ostrołęki z 14 listopada 2018 roku i z 30 grudnia 2019 roku zdecydowano o przekazaniu prowadzenia Muzeum właściwemu ministrowi. Pierwszym etapem jego realizacji było podpisanie 8 lipca 2020 roku przez Miasto i Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego listu intencyjnego w sprawie organizacyjnego przekształcenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji).

Zgodnie z jego postanowieniami 12 sierpnia 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał zarządzenia powołujące państwową instytucję kultury pn. Muzeum Żołnierzy Wyklętych z siedzibą w Ostrołęce i nadające mu statut. Zgodnie z ustalonym harmonogramem po uchwaleniu przez Radę Miasta Ostrołęki uchwały w sprawie wyrażenia zamiaru połączenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji) z Muzeum Żołnierzy Wyklętych (to nowa instytucja państwowa) do końca roku 2020 zostanie zawarta umowa o połączeniu nowo powstałej instytucji państwowej z funkcjonującą obecnie samorządową instytucją Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). Muzeum zarządzane byłoby wówczas przez ministerstwo.

Podniesienie rangi Muzeum i prowadzenie jego dalszej działalności w postaci państwowej instytucji kultury pozwoli na podniesienie merytorycznych i organizacyjnych możliwości jego działania. Zmiany organizacyjne utworzą warunki administracyjne, merytoryczne i finansowe prowadzące do poszerzenia dotychczasowej misji Muzeum w sposób umożliwiający pełne wykorzystanie jego potencjału w spełnianiu potrzeb kulturalnych, zarówno o charakterze regionalnym, jak i ogólnopaństwowym. Celem połączonego Muzeum będzie w szczególności upowszechnianie historii i wiedzy o dziedzictwie zbrojnego podziemia antykomunistycznego, w tym o dziejach i dorobku powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego, a także prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym

- czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Jak powiedział prezydent Łukasz Kulik, "z dniem 1 stycznia 2021 roku ministerstwo przejmuje nadzór nad muzeum, a wystawa ma być wykonana do 31 grudnia tego roku". Większej dyskusji nad projektem uchwały nie było.

Uchwała została podjęta głosami 21 za, przy braku przeciwnych i wstrzymujących. 

REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×