eOstroleka.pl
Polska,

Wybory prezydenckie 2025: Rusza wyścig o fotel prezydenta. Rośnie lista kandydatów

REKLAMA
REKLAMA

Kampania prezydencka w Polsce rozpoczyna się. Przed ostatecznym terminem zgłaszania kandydatur do Państwowej Komisji Wyborczej, swoją chęć ubiegania się o najwyższy urząd w państwie zadeklarowało już kilkanaście osób reprezentujących różne środowiska polityczne.

Wybory 2025 - lista kandydatów

Partię rządzącą, Platformę Obywatelską, reprezentował będzie jej wiceprzewodniczący Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy. Jego kandydatura wyłoniona została w prawyborach prowadzonych w Koalicji Obywatelskiej. Główny kontrkandydat? Tu zwraca uwagę kandydatura Karola Nawrockiego, byłego prezesa IPN, który otrzymał poparcie Prawa i Sprawiedliwości.

Inne partie koalicji rządzącej również wyłoniły swoich kandydatów - Szymona Hołownię z Polski 2050 oraz Magdalenę Biejat reprezentującą Lewicę. Lewica nie występuje jednak w tych wyborach jednomyślnie. O fotel prezydenta zamierza ubiegać się także Adrian Zandberg z partii Razem oraz Piotr Szumlewicz, znany lewicowy publicysta i działacz związkowy. Taki podział może znacząco wpłynąć na wynik wyborczy tego środowiska politycznego.

Konfederacja postawiła na Sławomira Mentzena, podczas gdy na start zdecydował się też Grzegorz Braun. Do wyścigu dołączyli również przedstawiciele mniejszych ugrupowań: Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów oraz Marek Woch reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców. Katarzyna Cichos zgłosiła swoją kandydaturę jako osoba bezpartyjna.

Sensację wzbudziły doniesienia o możliwym starcie Krzysztofa Stanowskiego, dziennikarza i założyciela Kanału Zero, który dziś zasugerował swoją gotowość do udziału w wyborach. Niespodzianką jest również deklaracja startu Jacka Murańskiego, znanego z freak fightów i działalności w mediach społecznościowych - Murański liczy na zebranie 100 tys. podpisów na bazie swojej popularności, ale Stanowski ma na to zdecydowanie większe szanse.

Wybory 2025 - głosujemy 18 maja i 1 czerwca

Kandydaci mają czas do 4 kwietnia 2025 roku do godziny 16:00 na złożenie wymaganych dokumentów w PKW. Aby skutecznie zarejestrować swoją kandydaturę, muszą zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia. To pierwsze poważne wyzwanie, szczególnie dla kandydatów niezwiązanych z dużymi ugrupowaniami politycznymi.

Kampania wyborcza zapowiada się niezwykle interesująco ze względu na różnorodność kandydatów - od doświadczonych polityków, przez działaczy społecznych, po osoby znane z mediów i internetu. Szczególnie intrygująca może być rola mediów społecznościowych i nowych form komunikacji z wyborcami, co pokazują kandydatury osób związanych z internetem.

W najbliższych tygodniach można spodziewać się intensywnej kampanii wyborczej, podczas której kandydaci będą prezentować swoje programy i wizje prezydentury. Kluczowe będzie również to, czy wszyscy deklarujący start zdołają zebrać wymaganą liczbę podpisów i oficjalnie zarejestrować swoje kandydatury w PKW. Pierwsza tura wyborów odbędzie się 18 maja, druga - 1 czerwca.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28 dk1 dk2
 3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
 24 dk25 dk26 dk27 dk28  29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×