eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wybory parlamentarne 2023: SONDA. Na kogo zagłosujesz?

REKLAMA
zdjecie 1901
REKLAMA

To już pewne: wybory parlamentarne w 2023 roku odbędą się 15 października 2023 r. Czeka nas gorący okres kampanii wyborczej, w trakcie którego kluczem będzie walka o wyborców niezdecydowanych. Twarde elektoraty mobilizują się na maksa, ale są też tacy, którzy jeszcze się wahają. I to właśnie oni mogą zdecydować o wyniku końcowym. A wy - na kogo zagłosujecie?

Wybory parlamentarne 2023. Partie, kandydaci, listy

Trudno jednoznacznie wskazać faworyta w jesiennych wyborach parlamentarnych. Co prawda najwięcej głosów w większości sondaży zdobywa Prawo i Sprawiedliwość, jednak przewaga partii rządzącej w badaniach opinii publicznej nie jest wyraźna i pokazuje, że PiS może potrzebować koalicjanta w razie mało przekonującego zwycięstwa. Na początku kampanii PiS stawia na sprawdzonych polityków, którzy na konferencjach prasowych i spotkaniach z mieszkańcami starają się docierać z przekazem dotyczącym rządowych sukcesów - np. inwestycji czy programów społecznych.

W nielicznych sondażach na równi z rządzącymi jest Koalicja Obywatelska. Powrót Donalda Tuska do polskiej polityki zaktywizował partyjnych działaczy, którzy ruszyli do wytężonej pracy. W ostatnim czasie można zauważyć kilka ciekawych kampanijnych ruchów KO: na wiecach i spotkaniach pojawiły się biało-czerwone barwy (flagi i chorągiewki), a politycy KO wybierają nawet jasne kolory ubrań (widać to było na wiecu w Legionowie), do których doczepione są biało-czerwone serduszka. Przekaz KO: krytyka PiS-u i forsowanie własnych flagowych propozycji, np. "babciowego".

Na politycznej scenie mocno rozpycha się Konfederacja. Sondaże dają temu ugrupowaniu kilkanaście procent. Na fali w mediach społecznościowych jest Sławomir Mentzen, a Konfederacja jako pierwsza zaprezentowała czołówki list wyborczych. Przekaz trafia do młodych wyborców i daje to efekty: przykładowo, w najnowszej prognozie wyborczej socjologa polityki Marcina Palade, Konfederacja w okręgu siedlecko-ostrołęckim bierze dwa mandaty. I to w obu wersjach, jakie są analizowane.

Jest też Trzecia Droga, która bazuje na strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionach. Są one wciąż mocne, więc daje to pewność, że kandydaci tej koalicji będą mogli liczyć na wsparcie wyborców. Do tego doszedł medialny Szymon Hołownia - co prawda struktur Polski 2050 nie da się porównać do ludowców, ale sam lider napędza oglądalność przygotowywanych przez partię materiałów. Pytanie tylko, czy Trzecia Droga przebije się ze swoim programem do wyborców: scena polityczna nastawiona jest bowiem na konflikt PiS-KO, ze zrywami Konfederacji. Dlatego też żółto-zieloni balansują w sondażach na granicy progu 8 procent, jaki przypada koalicjom.

Nieco w cieniu pozostaje Lewica: to ugrupowanie, które wciąż próbuje nawiązać do najlepszych lat tego środowiska z początku XXI wieku. Ale obecni liderzy lewej strony nie mają łatwo - o lewicowy elektorat zabiegają też inne opozycyjne partie, co zabiera Lewicy cenne procenty. Prognozy dla okręgu siedlecko-ostrołęckiego nie są dla tego ugrupowania korzystne (brak mandatów w obu analizowanych wariantach), ale kampania rządzi się swoimi prawami.

Wystartuje też z pewnością wiele mniejszych ugrupowań, które - choć nie są wysoko notowane w sondażach - to mogą odbierać cenne głosy tym większym.

Wybory 15 października 2023. Zagłosuj w sondzie

Kampania wyborcza wystartowała, więc sprawdzamy, na kogo głos zamierzają oddać czytelnicy eOstroleka.pl - zagłosujcie w naszej sondzie do soboty 12.08 do 23:59. W niedzielę ogłosimy wyniki. Tutaj możecie z kolei zagłosować odnośnie tego, czy w ogóle wybieracie się na wybory.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×