zdjecie 5390
zdjecie 5390
zdjecie 5390
2020-04-25T13:02:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wybory prezydenckie 2020: Poczta chce dane mieszkańców. Jest decyzja wójta gminy Rzekuń

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
2
2
61

Wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak ogłosił swoją decyzję w sprawie przekazania danych mieszkańców Poczcie Polskiej w celu przygotowania wyborów korespondencyjnych na prezydenta RP. "Na dzień dzisiejszy prawo nie pozwala mi wydać dokumentów" - napisał na Facebooku.

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały na 10 maja 2020 roku. W ich przeprowadzeniu poważnie przeszkodzić może jednak epidemia koronawirusa. Pojawił się pomysł głosowania wyłącznie korespondencyjnego - ustawa w tej sprawie została przyjęta przez Sejm, ale Senat jeszcze jej nie rozpatrzył. Można mieć podejrzenia graniczące z pewnością, że Senat ustawę odrzuci i wróci ona do Sejmu.

Ostatnio w mediach pojawiły się informacje, że samorządy otrzymały od Poczty Polskiej prośbę o przekazanie danych mieszkańców do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. Niektórzy samorządowcy odpowiedzieli wprost, że nie przekażą danych mieszkańców. Głos w tej sprawie zabrał też wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Nie stoję ponad prawem, ale na dzień dzisiejszy prawo nie pozwala mi wydać dokumentów, zawierających dane osobowe moich mieszkańców na wniosek podmiotu, który nie posiada do tego stosownej legitymacji. Zaznaczam, że nie chodzi o moje zdanie, moją opinię czy też poglądy. Chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców i szacunek do prawa. Do wydawania jakichkolwiek danych osobowych podchodzimy ze szczególną pieczołowitością. Mieszkańcy muszą czuć się bezpieczni i mieć poczucie, że gmina czuwa nad ich dobrem

- poinformował wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

Włodarz gminy zaznaczył, że jeżeli prawo będzie tak stanowić, to udostępni dane mieszkańców Poczcie Polskiej. Na razie jednak tak nie jest.

Pytanie czy kiedyś udostępnimy takie dane podmiotowi jakim jest Poczta Polska? Tak, udostępnimy jeżeli prawo będzie tak stanowiło. Jeżeli wszystko będzie zgodne z przepisami jakie znamy. Jeżeli będzie bezpieczne dla mieszkańców i nie będzie narażało na jakiekikolwiek uszczerbek. To rzecz istotna, to rzecz ważna i odpowiedzialna. Dotychczas wezwanie poczty, opinia wojewody, czy nawet zapis konferencji prasowej premiera, prawa nie stanowią. Prawo to ustawy, rozporządzenia i uchwały

- podkreślił.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×