eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Wybory samorządowe 2010. Zobacz jak głosować i gdzie jest twoja Obwodowa Komisja Wyborcza

REKLAMA
zdjecie 4542
zdjecie 4542
REKLAMA

Dziś do godz. 22.00 trwają wybory samorządowe. Ostrołęczanie wybiorą dziś nowego prezydenta, radnych miejskich oraz radnych do Sejmiku Województwa. Zobacz jak głosować i do jakiej komisji przypisana jest Twoja ulica.

Lokale wyborcze otwarte będą od 8.00 do 22.00 tym samym to w Polsce głosowanie skończy się najpóźniej.

Każdy kto wybiera się by oddać głos musi pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu tożsamości, bez takiego dokumentu nie otrzyma karty wyborczej i nie będzie mógł zagłosować.

Na karcie do głosowania umieszczone są nazwy komitetów wyborczych a pod nazwami kandydaci poszczególnych komitetów. Przy każdym nazwisku z lewej strony umieszczony jest kwadrat, w którym wyborca stawiając x lub krzyżyk zaznacza na kogo oddaje swój głos.


Cztery karty dostaniemy w większości okręgów. W miastach na prawach powiatu (np. Ostrołęka) dostaniemy trzy karty. W tych miastach nie wybiera się radnych powiatowych. Dlatego mieszkańcy tych miast nie dostaną karty żółtej. Jedynym dużym miastem, w którym dostaniemy cztery karty, jest Warszawa. Karta będzie służyła do głosowania na radnych dzielnic.

Karta różowa

Ta karta będzie zawierać nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ułożone w kolejności alfabetycznej. Możemy postawić znak „x” w kratce przy tylko jednym nazwisku. W przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.

W tym roku w ponad 300 miejscowościach zgłoszono po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza. Na karcie będzie umieszczone tylko jego nazwisko i dwie kratki: „TAK”, czyli głosuję za wyborem danego kandydata, lub „NIE”.

Karta niebieska

Ta karta zawierać będzie nazwiska kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Tutaj nazwiska kandydatów nie będą ułożone alfabetycznie, ale pogrupowane według list komitetów wyborczych. Głosować można tylko na jednego kandydata z jednej listy.
Karta żółta

Na żółtej karcie do głosowania będą umieszczone nazwiska kandydatów do rady powiatu. Również w przypadku tego głosowania można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.

W Warszawie na karcie koloru żółtego znajdą się listy kandydatów na radnych dzielnicy. Znak „x” można postawić obok nazwiska jednego kandydata z jednej listy.

Karta biała

Znajdą się na niej nazwiska kandydatów do rad gmin i do rad miejskich. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców będzie można postawić znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych. Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu.

W gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu głosuje się tylko na jednego kandydata do rady gminy z tylko jednej listy.

Kilka słów o ordynacji wyborczej

W wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zwycięży ten kandydat, który otrzyma ponad połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli w danej gminie nie uda się to żadnemu z kandydatów, w niedzielę 5 grudnia odbędzie się tam druga tura wyborów.

Odmienne zasady funkcjonują w miejscowościach, gdzie zgłoszono po jednym kandydacie na urząd wójta lub burmistrza (czyli tam, gdzie na karcie będą dwie kratki: „TAK” i „NIE”). Kandydat zostaje wybrany wójtem, burmistrzem lub prezydentem, gdy uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli tak się nie stanie, w drodze głosowania gospodarza danej miejscowości wybierze rada gminy lub miasta.

W wyborach do sejmików, rad powiatów, rad dzielnic i rad gmin wybory będą proporcjonalne. Oznacza to, że w pierwszej kolejności sumuje się głosy oddane na konkretną listę. Aby lista była brana pod uwagę, musi przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy. Następnie szereguje się kandydatów wewnątrz listy. Ci, którzy zdobędą największą liczbę głosów, obsadzą miejsca przypadające danemu komitetowi.

Wyjątkiem od tej zasady są wybory rad gmin w gminach liczących do 20 tysięcy mieszkańców (czyli tam, gdzie na białej karcie znak „x” możemy postawić przy kilku nazwiskach). Tam odbywają się wybory większościowe. Radnymi zostaną ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób.



ZOBACZ GDZIE JEST TWOJA OBWODOWA KOMISJA WYBORCZA

Źródło: tvp1
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×