zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-11-10T15:11:20+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, NA SYGNALE

Wyciek kwasu siarkowego w Stora Enso. Zaczęło się od pożaru na taśmociągu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KM PSP Ostrołękafot. KM PSP Ostrołęka
REKLAMA
0
3
3

Zgłoszenie dotyczące pożaru na terenie zakładów produkujących papier w Ostrołęce postawiło w stan gotowości okoliczne jednostki strażackie. Podczas akcji gaśniczej doszło do rozszczelnienia instalacji z kwasem siarkowym. Konieczna była ewakuacja pracowników z zagrożonego rejonu zakładu. Tym razem to tylko ćwiczenia, w których zaangażowano sekcję ratownictwa chemicznego.

Scenariusz ćwiczeń z udziałem strażaków z JRP PSP Ostrołęka i kilku okolicznych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej zakładały dwa epizody – pożar i wyciek niebezpiecznej substancji chemicznej. Pierwszy z epizodów rozpoczęto od zgłoszenia o pożarze na taśmociągu transportującego makulaturę. Strażacy mieli m.in. ugasić płomienie, zabezpieczyć rejon objęty pożarem, przeprowadzić ewakuację pracowników z zagrożonego obszaru i udzielić pomocy ciężko rannemu pracownikowi, który ucierpiał, gdy sam próbował walczyć z ogniem.

Drugi z epizodów zrealizowano pod koniec ćwiczeń gaśniczych.

Okazuje się, że po ugaszeniu pożaru strażacy otrzymują informację o rozszczelnieniu instalacji na stanowisku rozładunku cystern z kwasem siarkowym. Zadaniem strażaków ze Specjalistycznej Grupy Rat. Chemicznego było uszczelnienie wycieku kwasu z rurociągu, a następnie wypompowanie kwasu siarkowego z misy zabezpieczającej.

- informuje brygadier Robert Chodkowski, rzecznik prasowy ostrołęckiej straży pożarnej.

W ćwiczeniach (epizod pożarowy) brało udział 3 zastępy gaśnicze z OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego Suchcice  z jednostek z Kadzidła, Baranowa i Łysych.

W epizodzie z wyciekiem kwasu siarkowego brała udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego OSTROŁĘKA 6 w składzie trzy pojazdy SRChem, SRt i GCBA i 10 ratowników z JRG PSP Ostrołęka.

Celem tych ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania zakładu do prowadzenia działań w przypadku dużego pożaru obiektu magazynowego, sprawdzenie stanu wyszkolenia JRG PSP Ostrołęka w tym SGRChem i jednostek OSP z KSRG i umiejętność prowadzenia działań gaśniczych przy pożarach tego typu obiektów, sprawdzenie współdziałania służby ratowniczej zakładu, Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

- dodaje bryg. Chodkowski.

Po zakończeniu działań ratowniczo gaśniczych z ćwiczącymi jednostkami i personelem zakładu odbyło się podsumowanie realizowanych zadań, gdzie przekazano spostrzeżenia  i uwagi.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×