2019-12-04T14:06:48+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Wyciek z rozszczelnionego rurociągu i zagrożenie wybuchem na stacji paliw w Ławach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KM PSP Ostrołęka
REKLAMA
1
1
0

Zasłabnięcie kierowcy, kolizja a w konsekwencji rozszczelnienie uszkodzonego gazociągu, wyciek gazu i zagrożenie wybuchem – brzmi poważnie, choć to tylko scenariusz dorocznych ćwiczeń przeciwpożarowych w zakładzie dystrybucyjnym gazu przy ulicy Składowej w Ławach.

 
Ćwiczenia sprawdzające gotowość służb i personelu zakładu „Pegas Oil” przy ulicy Składowej odbyły się we wtorek, 3 grudnia. Firma specjalizuje się głównie w sprzedaży i dystrybucji gazu płynnego, a od 2012 r. również węgla. Gaz płynny oferowany jest klientom do stacji LPG, gaz w butlach oraz gaz do ogrzewania w zbiornikach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi, na terenie tego typu obiektów raz w roku muszą być przeprowadzane ćwiczenia sprawdzające systemy ochrony przeciwpożarowej oraz gotowość służb ratunkowych.
 
- Ćwiczenia miały na celu doskonalenie działania Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Ostrołęka 6 działającej w strukturach Centralnego Odwodu Operacyjnego – mówi rzecznik prasowy KM PSP Ostrołęka - Założeniem do ćwiczeń było rozszczelnienie rurociągu z gazem w technologicznej instalacji przesyłowej zakładu „PEGAS OIL” sp. z o.o. przez kierowcę samochodu który uległ zasłabnięciu.
 
Zadaniem służb ratowniczych było:
- na podstawie informacji od pracownika zakładu rozpoznanie zagrożenia, ustalenie liczby poszkodowanych oraz określenie strefy i rozmiaru zagrożenia,
- zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
- zlokalizowanie i zlikwidowanie wycieku gazu na instalacji oraz monitoring bezpośredniego otoczenia pod kątem wystąpienia stężeń niebezpiecznych,
- udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu kierowcy.
 
W ćwiczeniach udział wziął zespół inspekcyjny z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, który przed ćwiczeniem dokonał sprawdzenia gotowości operacyjno technicznej SGRChem-Eko Ostrołęka 6.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1