2023-05-25T19:09:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, NASZ NEWS

Sąd obniżył karę sprawcy śmiertelnego wypadku w Białusnym Lasku

REKLAMA
Miejsce, w którym zginął 17-letni KarolMiejsce, w którym zginął 17-letni Karol
REKLAMA

Sąd Okręgowy w Ostrołęce obniżył karę sprawcy śmiertelnego wypadku w Białusnym Lasku. W lipcu 2021 r. w tragicznym zdarzeniu w gminie Myszyniec zginął 17-letni motorowerzysta. Krzysztof D. wsiadł za kierownicę auta po pijanemu, do tego uciekł z miejsca wypadku. Po apelacji sąd nie miał wątpliwości co do winy, ale znalazł okoliczności łagodzące.

Tragedia w gminie Myszyniec. Zginął 17-latek

1 lipca 2021 roku w Białusnym Lasku doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W zderzeniu samochodu osobowego i motoroweru zginął 17-letni Karol, kierowca jednośladu. Z miejsca zdarzenia uciekli kierowca i pasażer osobowego forda.

zdjecie 300

Policjanci szybko zatrzymali obu mężczyzn. Adam B., pasażer forda, został zatrzymany jako pierwszy. Chwilę później ujęto kierowcę auta Krzysztofa D., który - jak wynika z relacji policji - wsiadał już do innego pojazdu. W trakcie zatrzymania miał być agresywny. Obaj mężczyźni byli pijani.

Krzysztof D. i Adam B. usłyszeli zarzuty, a po prokuratorskim śledztwie sprawa trafiła do sądu.

Pierwszy wyrok i kilka apelacji

21 lipca 2022 r. zapadł pierwszy wyrok w tej sprawie. Krzysztof D. został uznany za winnego spowodowania tragicznego zdarzenia (i ucieczkę z jego miejsca) oraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości - sąd skazał go na 8 lat więzienia, dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i orzekł świadczenie 5 tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej oraz nawiązki dla dwóch bliskich osób ofiary: 20 tys. zł oraz 10 tys. zł.

Adam B. oskarżony był o nieudzielenie pomocy ofierze wypadku: skazano go na pół roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata i grzywnę w wysokości 4,5 tys. zł. Obu oskarżonych obciążono kosztami postępowania.

Apelację od tego wyroku wniósł prokurator, pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej i obrońcy oskarżonych. 24 maja 2023 r. zapadł wyrok.

Niższa kara dla Krzysztofa D.

Sąd Okręgowy w Ostrołęce uchylił rozstrzygnięcie o karze łącznej pozbawienia wolności dotyczące Krzysztofa D., obniżył karę za jedno z zarzucanych mu przestępstw, orzekł o poniesionych wydatkach, jak również wymierzył karę łączną 7 lat pozbawienia wolności.

- W pozostałej części zaskarżony wyrok Sąd utrzymał w mocy - informuje sędzia Marcin Korajczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Z naszych informacji wynika, że sąd, obniżając karę pozbawienia wolności Krzysztofowi D., wskazywał na okoliczności łagodzące - m.in. dotychczasową niekaralność sprawcy czy dobre relacje rodzinne.

Apelacja bardziej opłacała się więc głównemu z oskarżonych, który dzięki prawomocnemu orzeczeniu spędzi za kratami 7, a nie 8 lat. Rodziny zmarłego Karola takie rozstrzygnięcie nie zadowala - wyrok jest jednak już prawomocny.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7344
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×