2017-02-14T14:08:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Wystawa plakatów Zenona Kowalczyka w łomżyńskiej Galerii pod Arkadiami

REKLAMA
REKLAMA
3
0
0

W Galerii pod Arkadiami w Łomży zobaczyć będzie można ciekawą wystawę plakatów autorstwa Zenona Kowalczyka, ostrołęckiego artysty i kierownika Galerii Ostrołęka.

Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy plakatów Zenona Kowalczyka, które odbędzie się 17 lutego (piątek) w Galerii Pod Arkadami. Godzina 18.00. Wstęp wolny.

Zenon KOWALCZYK
Urodzony w Myszyńcu, na Kurpiach, w 1960 roku. Studia - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w 1983 r. na Wydziale Grafiki w pracowni projektowania graficznego prof. Leszka Hołdanowicza. W 1982 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki Za szczególne osiągnięcia w studiach a w 1984 roku dwuletnie stypendium artystycznym MKiSz. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych z zakresu projektowania graficznego, fotografii, malarstwa i rysunku. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (Japonia, Turcja, Rosja, Niemcy, Litwa). Jest autorem ponad stu systemów identyfikacji graficznej firm. Od 2008 roku prowadzi miejską galerię sztuki współczesnej –„Galerię Ostrołęka”. Organizuje Kurpiowskie Plenery Malarskie. Jest współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Fotograficznego. Członek Związku  Polskich Artystów Plastyków.

Sławomir Krajewski ze wstępu do albumu „Projektowanie Graficzne – Zenon Kowalczyk”:

„…Jedną z ulubionych form graficznych Zenka jest plakat. W swoich projektach łączy dojrzały, syntetyczny warsztat rysunkowy zestawiony z oszczędną typografią, zaś przesłanie i anegdota są zawsze jednoznacznie czytelne. Doskonałym przykładem tej dojrzałości artystycznej jest prezentowany na konkursie w Japonii plakat „War peace“, gdzie motyw delikatnych kwiatków organicznie zrasta się z konturami dłoni, a jeden z kwiatowych płatków niepostrzeżenie zamienia się w czerwoną kroplę krwi. Całości dopełniają płaszczyzny błękitu i czerni o przejrzystej symbolice. Równie mistrzowski jest plakat „WOK dzieciom“. Utrzymany w pogodnej, jasnożółtej tonacji z sylwetą konia na biegunach aspirującego do roli pegaza. W plakacie „Zespół pieśni i tańca Kurpie“ splatają się ze sobą elementy strojów tancerzy niczym fragmenty kurpiowskich wycinanek. Na szczególną uwagę zasługuje również cykl plakatów promujących przegląd piosenki kabaretowej „Ospa“. Został w nich wykorzystany motyw mikrofonu będący raz smakowitą kiełbaską, innym razem krwiożerczym kanibalem. Całość zbudowana na kontraście czerni i białych poszarpanych linii, jedynie z drobnym czerwonym akcentem…

…Jego projekty powstają na przekór modom graficznym. Autor świadomie odrzuca wszechobecną we współczesnym dizajnie dekonstrukcję litery i formalne manierystyczne bałaganiarstwo. Szanuje warsztat graficzny. Kompozycje jego prac są zawsze doskonale wyważone i przemyślane. Posługuje się starannie dobranymi minimalistycznymi środkami wyrazu. Może to być płaska plama koloru, sylwetowy lub kreskowy rysunek, które zestawione razem tworzą wyważoną całość…”


REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×