2013-11-05T10:03:34+01:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Region,

Wyszków stawia na turystów

REKLAMA
fot. Radosław Strzaliński
REKLAMA
Władze Wyszkowa zaplanowały m.in. stworzenie spójnego systemu informacyjnego gminy m.in. foldery, mapy, stronę internetową, tablice z oznaczeniem miejsc noclegowych. Powstanie także punkt widokowy, z którego rozpościerać się będzie panorama na meandry rzeki Bug i Puszczę Kamieniecką.

Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z UE. 4 listopada umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. Wartość projektu wynosi blisko 630 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne ok. 500 tys. zł.

Gmina Wyszków to jedna z ciekawszych propozycji na mapie turystycznej Mazowsza. Wijący się Bug, Puszcza Kamieniecka i Biała z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę pasjonatów przyrody. Stąd decyzja władz Wyszkowa o stworzeniu kompleksowej oferty turystycznej.

W pierwszej kolejności oznakowane i zagospodarowane zostaną edukacyjne szlaki pieszo-rowerowe. Uzupełnione zostanie zniszczone już oznakowanie, a na każdym ze szlaków ustawione będą tablice informujące m.in. o przebiegu trasy wraz z opisem miejsc zabytkowych, wydarzeń historycznych, ciekawostek i unikatów przyrodniczych. Pojawią się także tablice z mapą administracyjną miasta i gminy Wyszków informujące, gdzie można przenocować, udać się na posiłek, a także gdzie znajdują się apteki, punkt informacji turystycznej, poczta, posterunki policji czy straży miejskiej. Informację będą podane w języku polskim i angielskim. Aby mogły z nich korzystać również osoby niepełnosprawne tablice będą zawieszone odpowiednio nisko, a ich treść będzie zapisana w sposób widoczny dla osób niedowidzących. Dodatkową zaletą wprowadzanych zmian będzie utworzenie przy szlakach miejsc odpoczynku wyposażonych m.in. w stoły, stojaki na rowery, kosze na śmieci. Projektem objętych będzie łącznie ponad 62 km trasy przebiegającej przez teren Puszczy Białej oraz Puszczy Kamienieckiej – dwóch kompleksów leśnych leżących w widłach rzeki Bug i Narew.

Kolejnym etapem realizacji inwestycji będzie odpowiednie dostosowanie i wyposażenie sezonowego Punktu Informacji Turystycznej – PIT znajdującego się w zabytkowym Parku im. Karola Ferdynanda III Wazy w foldery, meble, gabloty, stojaki.

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić region wyszkowski, rozbudowana zostanie tematyczna strona internetowa www.turystyka.wyszkow.pl. Nowością będzie wprowadzenie newslettera, zainstalowanie oprogramowania umożliwiającego przeglądanie strony na urządzeniach mobilnych oraz ułatwiającego korzystanie z jej treści osobom niepełnosprawnym. Atrakcyjne dla turystów odwiedzających region może być także oznakowanie zabytków za pomocą kodów QR. W tym celu powstanie 16 tablic edukacyjnych. Turyści będą mogli więc w prosty i szybki sposób ściągnąć wyczerpującą informację na temat danego zabytku na telefon komórkowy.

Ważnym elementem projektu będzie także stworzenie na wysokiej skarpie Bugu – przy wjeździe do Wyszkowa mostem kołowym – punktu widokowego z panoramą na meandry Bugu i Puszczę Kamieniecką. Można będzie obserwować żerowiska ptactwa i zwierząt żyjących w naturalnych warunkach nadrzecznych (bobry, bażanty, rybitwy itp.). Punkt widokowy zostanie wyposażony w dwie lunety, zadaszony stół z bali oraz tablice edukacyjne z opisem atrakcji widokowych.

Tworząc ofertę turystyczną, nie można zapomnieć o wydawnictwach. Powstanie m.in. folder informacyjno-promocyjny o Wyszkowie, jego atrakcjach, walorach turystycznych i gospodarczych, historii oraz zabytkach. Odwiedzający będą mogli wyposażyć się także w przewodniki turystyczne. Znajdą się w nich m.in. opisy szlaków turystycznych objętych projektem, zabytki, ciekawostki dotyczące fauny i flory z terenu gminy Wyszków, informacje na temat imprez cyklicznych organizowanych na tym terenie oraz informacje o bazie turystycznej (miejsca noclegowe, gastronomia, wypożyczalnie sprzętu, gospodarstwa agroturystyczne, stajnie). Dodatkowo stworzona zostanie mapa gminy Wyszków z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi. Będzie ona wykorzystywana m.in. do wykonania tablic edukacyjnych i przewodnika turystycznego.

Dodatkowym elementem projektu jest tzw. questing czyli połączenie elementów gry terenowej w poszukiwanie skarbu z harcerskimi podchodami. Pozwala on na odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. W ramach inicjatywy przygotowane zostaną cztery questy, które będą dostępne w punkcie informacji turystycznej.

Projekt realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013.


Tytuł projektu: Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków
Całkowita wartość projektu: 629 820 zł
Kwota dofinansowania: 499 936zł
Beneficjent: Gmina Wyszków
Działanie 6.2 Turystyka
REKLAMA
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR