2017-10-27T14:39:38+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

XLI sesja Rady Gminy Łyse [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Urząd Gminy w Łysych
REKLAMA
0
0
1

Po raz 41. obradował samorząd gminy Łyse. W sesji gościnnie udział wziął m.in. wicestarosta ostrołęcki Krzysztof Parzychowski. Oprócz realizacji porządku obrad, radni zapoznali się także z planami związanymi z dalszą rozbudową i przebudową dróg na terenie gminy.

XLI sesja Rady Gminy Łyse odbyła się w środę 25 października. Na wstępie uczniowie Publicznego Gimnazjum w Łysych wraz z dyrektorem Mariuszem Bacławskim zaprosili samorządowców na koncert patriotyczny „W listopadowej zadumie - Samorządowcy Niepodległej”. Odbędzie się on 10 listopada w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Łysych.

Gościnnie w obradach XLI Sesji Rady Gminy Łyse udział wzięli:  Krzysztof Parzychowski – Wicestarosta Ostrołęcki, Kazimierz Biedrzycki – Dyrektor Wydziału Geodezji, Budownictwa i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Ostrołęce oraz Stanisław Lipka – Radny Powiatu Ostrołęckiego.

Zabierając głos Krzysztof Parzychowski podkreślił też, że Gmina Łyse stała się liderem pod względem realizowanych inwestycji wśród gmin Powiatu Ostrołęckiego, co bez wątpienia jest zasługą wzorowej współpracy z radnymi oraz wójtem. Wicestarosta podziękował również za udzielenie powiatowi pomocy finansowej  na realizację zadania: „Rozbudowa  i przebudowa drogi powiatowej nr 2519W Kadzidło - Łyse - Łączki na terenie Gminy Łyse”.

W najbliższym czasie powiat ostrołęcki planuje złożenie wniosku o dofinansowanie realizacji zadania ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach inwestycji rozbudowane oraz przebudowane zostanie w sumie blisko 10 km drogi powiatowej, w tym odcinek od miejscowości Sul do Lipnik, od Lipnik do Łysych, skrzyżowanie drogi powiatowej z drogą wojewódzką 647 Dęby-Kolno (planowana jest tu budowa ronda), odcinek przebiegający przez centrum miejscowości Zalas oraz odcinek drogi w Wejdzie. Wysokość kosztów realizacji zadania szacowana jest na 7 mln zł, w tym 1,4 mln zł wyniesie pomoc udzielona przez Gminę Łyse.

Dyrektor Kazimierz Biedrzycki podkreślił, że dzięki nieodpłatnemu przekazaniu przez gminę Łyse gruntów w miejscowościach Wejdo i Zalas na rzecz powiatu ostrołęckiego, możliwe stało się położenie mediów w pasie drogowym, a nie na gruntach stanowiących własność prywatną. Znacznie ułatwi to w przyszłości prace konserwacyjne oraz usuwanie powstałych usterek czy awarii.

Radni gminy Łyse podjęli również uchwały zmieniające budżet na 2017 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2017-2022. Powyższe zmiany wynikają z potrzeby przesunięcia środków przeznaczonych na finansowanie realizowanych przez samorząd wydatków majątkowych.

Podczas sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z sali gimnastycznej z zapleczem przy Szkole Podstawowej w Lipnikach. Określenie zasad i trybu korzystania jest niezbędne, by z powyższego obiektu mogli korzystać również mieszkańcy, a nie tylko społeczność szkoły. Następnie przyjęta została uchwała określającą zasady udzielania dotacji z budżetu gminy Łyse na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych na terenie gminy. Samorząd będzie miał możliwość przekazania dotacji, jeśli obiekt znajduje się w złym stanie technicznym oraz ma istotne znaczenie historyczne, artystyczne lub naukowe.

W dalszej części obrad Rada Gminy Łyse podjęła uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Łysych w szkołę ośmioletnią. Natomiast Zespoły Szkół w Zalasiu oraz Lipnikach zostały przekształcone w ośmioletnie szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi. Przyjęty został również Program współpracy gminy Łyse z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok.

Na wniosek Wójta radni gminy Łyse uchylili przyjętą w kwietniu br. uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu. Dzięki dobrej sytuacji finansowej gminy, nie ma konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 01:57 29-10-2017,   -
Wójt po zawale dobrze się trzyma
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń