2016-12-31T00:36:55+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Z fajerwerkami, ale bezpiecznie - jak bawić się w Sylwestra?

REKLAMA
REKLAMA
1
1
0

Sylwester 2016: Uważajmy na fajerwerki i petardy. Jak używać środków pirotechnicznych w sposób bezpieczny? Policja apeluje o rozwagę, choć nie wszyscy słuchają się porad - 30 grudnia w Nowym Targu doszło do groźnego wypadku.

Fajerwerki tylko od sprawdzonych sprzedawców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ku przestrodze - ostatni przykład z Nowego Targu

30 grudnia po godzinie 1.00 w nocy nowotarscy policjanci zostali powiadomieni przez lekarza dyżurującego w izbie przyjęć szpitala w Nowym Targu, że został przywieziony 14-latek, który ma poparzoną twarz.

Po przyjeździe do szpitala i w rozmowie z lekarzem okazało się, że 14-letni mieszkaniec Lipnicy Wielkiej w trakcie trwającej imprezy wspólnie z jej uczestnikami wyszedł na zewnątrz i nie zachowując należytych środków ostrożności przy odpalaniu fajerwerków został przez nie raniony w twarz. Oparzenia twarzy i oczu były na tyle poważne, że nastolatek miał zostać przewieziony do Krakowa na specjalistyczne badania.

Życzymy bezpiecznej zabawy!

Źródło: policja.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31  1  2  3  4  5  6