2016-12-31T00:36:55+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Z fajerwerkami, ale bezpiecznie - jak bawić się w Sylwestra?

REKLAMA
zdjecie 4128
REKLAMA
1
1
0

Sylwester 2016: Uważajmy na fajerwerki i petardy. Jak używać środków pirotechnicznych w sposób bezpieczny? Policja apeluje o rozwagę, choć nie wszyscy słuchają się porad - 30 grudnia w Nowym Targu doszło do groźnego wypadku.

Fajerwerki tylko od sprawdzonych sprzedawców

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń.

Używając wyrobów pirotechnicznych bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Ku przestrodze - ostatni przykład z Nowego Targu

30 grudnia po godzinie 1.00 w nocy nowotarscy policjanci zostali powiadomieni przez lekarza dyżurującego w izbie przyjęć szpitala w Nowym Targu, że został przywieziony 14-latek, który ma poparzoną twarz.

Po przyjeździe do szpitala i w rozmowie z lekarzem okazało się, że 14-letni mieszkaniec Lipnicy Wielkiej w trakcie trwającej imprezy wspólnie z jej uczestnikami wyszedł na zewnątrz i nie zachowując należytych środków ostrożności przy odpalaniu fajerwerków został przez nie raniony w twarz. Oparzenia twarzy i oczu były na tyle poważne, że nastolatek miał zostać przewieziony do Krakowa na specjalistyczne badania.

Życzymy bezpiecznej zabawy!

Źródło: policja.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×