2016-10-14T20:23:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Z resuscytacją krążeniowo-oddechową na ulicach Ostrołęki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
0
0
0

W piątek, 14 października w najbardziej uczęszczanych miejscach Ostrołęki prowadzone były pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ten swoisty happening zorganizowany został w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Ostrołęka przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada na 16 października. Celem inicjatywy jest podnoszenie świadomości o zatrzymaniu krążenia oraz zachęcanie do rozpoczynania resuscytacji krążeniowo-oddechowej w stosunku osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.

Akcja odbywała się formie pokazów w miejscach publicznych, gdzie uczestnicy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli uciskanie klatki piersiowej i wentylację metodą usta-usta na kilkunastu manekinach.

- Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „Dzieci ratują życie”, tym samym będziemy się starali uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważne jest nauczenie dzieci udzielania pierwszej pomocy. Każdego roku w Europie dochodzi do około 400 000 nagłych zatrzymań krążenia, z czego około 350 000 zdarza się poza szpitalem – na ulicy, w miejscu pracy, w centrum handlowym czy w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa takie zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 podejmowana jest resuscytacja u osób w trakcie zatrzymania krążenia. Zwiększenie podejmowania resuscytacji mogłoby uratować nawet 100 000 ludzi rocznie – mówi Bartłomiej Domian, jeden z organizatorów akcji.

Pokazy resuscytacji z wykorzystaniem specjalistycznych manekinów obserwować dziś można było m.in. przed ratuszem, w galeriach handlowych, supermarketach i hali targowej.

W akcję zaangażowała się również ostrołęcka policja. Podczas rutynowych kontroli funkcjonariusze policji, zachęcali do rozpoczynania resuscytacji ucząc na manekinie odpowiednich czynności, które trzeba by było zastosować w sytuacji zatrzymania krążenia.

Organizatorem akcji jest firma Ratownictwo i Szkolenia i Fundacja Strefa Przetrwania Survival Zone we współpracy z Związkiem Harcerstwa Polskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, Ochotniczą Strażą Pożarną w Ostrołęce, Komendą Miejską Policji w Ostrołęce i ostrołęckimi szkołami.

Prezydent Miasta Ostrołęki i Starosta Ostrołęki objęli patronatem akcję.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2