2016-10-14T20:23:00+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Ostrołęka,

Z resuscytacją krążeniowo-oddechową na ulicach Ostrołęki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
0
0
0
W piątek, 14 października w najbardziej uczęszczanych miejscach Ostrołęki prowadzone były pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Ten swoisty happening zorganizowany został w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Ostrołęka przyłączyła się do obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, który przypada na 16 października. Celem inicjatywy jest podnoszenie świadomości o zatrzymaniu krążenia oraz zachęcanie do rozpoczynania resuscytacji krążeniowo-oddechowej w stosunku osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia.

Akcja odbywała się formie pokazów w miejscach publicznych, gdzie uczestnicy prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli uciskanie klatki piersiowej i wentylację metodą usta-usta na kilkunastu manekinach.

- Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „Dzieci ratują życie”, tym samym będziemy się starali uwrażliwić rodziców i nauczycieli jak ważne jest nauczenie dzieci udzielania pierwszej pomocy. Każdego roku w Europie dochodzi do około 400 000 nagłych zatrzymań krążenia, z czego około 350 000 zdarza się poza szpitalem – na ulicy, w miejscu pracy, w centrum handlowym czy w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa takie zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 podejmowana jest resuscytacja u osób w trakcie zatrzymania krążenia. Zwiększenie podejmowania resuscytacji mogłoby uratować nawet 100 000 ludzi rocznie – mówi Bartłomiej Domian, jeden z organizatorów akcji.

Pokazy resuscytacji z wykorzystaniem specjalistycznych manekinów obserwować dziś można było m.in. przed ratuszem, w galeriach handlowych, supermarketach i hali targowej.

W akcję zaangażowała się również ostrołęcka policja. Podczas rutynowych kontroli funkcjonariusze policji, zachęcali do rozpoczynania resuscytacji ucząc na manekinie odpowiednich czynności, które trzeba by było zastosować w sytuacji zatrzymania krążenia.

Organizatorem akcji jest firma Ratownictwo i Szkolenia i Fundacja Strefa Przetrwania Survival Zone we współpracy z Związkiem Harcerstwa Polskiego, Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, Ochotniczą Strażą Pożarną w Ostrołęce, Komendą Miejską Policji w Ostrołęce i ostrołęckimi szkołami.

Prezydent Miasta Ostrołęki i Starosta Ostrołęki objęli patronatem akcję.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31  1  2  3