eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Z Wrocławia do Ostrołęki jedzie koleją 435-tonowy element elektrowni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 886
REKLAMA

Pod koniec października do Ostrołęki dotrze kolejny element turbozespołu budowanej elektrowni gazowo-parowej. Tym razem jest to stojan generatora, który w połowie miesiąca wyruszył z fabryki GE we Wrocławiu. Urządzenie waży 435 ton, czyli tyle ile popularny Jumbo Jet, czyli Boeinga 747.

Stojan generatora to kolejne urządzenie, które zostało wyprodukowane w Polsce. Do tej pory na plac budowy CCGT Ostrołęka zostały dostarczone z Elbląga części turbiny parowej oraz z Opola skraplacz turbiny parowej.

Realizacja budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem – zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) na koniec września wyniosło blisko 52 procent.

Tak ciężkie urządzenie wymaga odpowiedniej logistyki. Do tego rodzaju dostaw najbardziej dogodny, a przy tym sprawdzony, jest transport kolejowy. Mierzący ponad 12 metrów długości stojan generatora swoją podróż do Ostrołęki odbywa zawieszony pomiędzy platformami 32-osiowego wagonu transportowego na specjalnych żurawiach. Cały zestaw transportowy (stojan i platformy) ma ok. 62 metry długości. Z uwagi na gabaryty i wagę przewożonego urządzenia prędkość na trasie nie może przekraczać 20 km/h.

zdjecie

Dodatkowo prowadzony jest bieżący monitoring istotnych parametrów, m.in. drgań, wilgotności oraz temperatury – wszystko po to, aby niemal 900-kilometrowa podróż odbyła się w optymalnych i bezpiecznych warunkach. Cały przejazd z wrocławskiej fabryki GE Power na bocznicę w Ostrołęce to kilkanaście dni.

Czym jest stojan generatora?

Generator stanowił będzie część turbozespołu, a więc serca elektrowni w Ostrołęce. Napędzany będzie w układzie jednowałowym dwiema turbinami, gazową i parową. Jego zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej wytwarzanej przez obracające się turbiny na energię elektryczną.

Generator zbudowany jest z dwóch części – wewnętrznego wirnika oraz nieruchomego zewnętrznego stojana, który pełni kluczową rolę w całym urządzeniu. To w jego uzwojeniu elektrycznym powstanie prąd elektryczny przekazywany następnie do transformatora.

Stojan generatora to kolejne urządzenie, a zarazem część turbozespołu elektrowni, która została wyprodukowana w polskich fabrykach. Do tej pory na plac budowy CCGT Ostrołęka zostały dostarczone z Elbląga części turbiny parowej oraz skraplacz turbiny parowej, który powstał w Opolu. Wirnik generatora przyjedzie natomiast ze szwajcarskiej fabryki GE.

Zaawansowana inwestycja

Realizacja budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem – zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) na koniec września wyniosło blisko 52 procent.

Zagwarantowane jest także finansowanie projektu, ponieważ pod koniec czerwca br. spółka prowadząca inwestycję – CCGT Ostrołęka należąca do Grupy ORLEN – podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

zdjecie

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×