zdjecie 3423
zdjecie 3423
zdjecie 3423
2014-05-11T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Za dwa tygodnie wybory do Europarlamentu. Polityka energetyczna jednym z głównych wyzwań w nowej kadencji

REKLAMA
Parlament Europejski w Strasburgu, fot. eOstroleka.plParlament Europejski w Strasburgu, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Polityka energetyczna, osobny budżet lub parlament dla krajów strefy euro – to najważniejsze kwestie, z którymi będzie musiał się zmierzyć Parlament Europejski po majowych wyborach. W kończącej się kadencji europarlamentarzyści podjęli szereg trudnych decyzji gospodarczych, które miały pomóc w wyjściu z kryzysu. Eksperci podkreślają, że postanowienia PE odbijają się na niemal każdej dziedzinie życia, dlatego warto mieć na nie wpływ poprzez udział w wyborach.

W ostatnich miesiącach w pracach PE dominowała kwestia przyjęcia nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

– Prawdopodobnie najważniejszym i najgłośniejszym procesem decyzyjnym, bo to nie była jedna decyzja, było uchwalenie budżetu Unii Europejskiej na przyszłe lata. Parlament Europejski ostro negocjował, pokazał państwom Unii, że współdecyduje o kształcie i wysokości budżetu. I to właśnie dzięki europosłom budżet jest wyższy niż ten na poprzednie lata, i jest on dobry także dla Polski – mówi agencji Newseria Biznes Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych.

Jednak ta kadencja Parlamentu Europejskiego była zdominowana przez kryzys i walkę z nim. Europosłowie koncentrowali swoje prace na reformach, które niwelują skutki spowolnienia gospodarczego lub w przyszłości zapobiegną powrotowi kryzysu do Europa. Mowa tu przede wszystkim o unii bankowej, czyli systemie kontroli europejskich banków oraz tzw. sześciopaku – pakiecie praw, które ustalają zasady nadzoru gospodarczego.

Jedną z dominujących kwestii była również energetyka. Parlament w marcu podjął decyzję, z punktu widzenia Polski wyjątkowo ważną, w sprawie wydobycia gazu łupkowego. W przegłosowanej noweli dyrektywy nie znalazł się przepis o obowiązku przeprowadzenia pełnej oceny projektów gazu łupkowego na etapie poszukiwań, który mógłby znacząco zmniejszyć opłacalność takich poszukiwań.

– Kolejny Parlament Europejski będzie miał do rozstrzygnięcia wiele kluczowych kwestii. To temat polityki energetycznej dla całej Unii, także polska inicjatywa unii energetycznej będzie w pewnym momencie musiała się znaleźć w parlamencie – jak Unia ma pozyskiwać źródła energii, jak otwierać się na dostawców spoza Unii – podkreśla Łada. – Kolejna kwestia dotyczy osobnego budżetu dla strefy euro, czy ma być osobny parlament. To dyskusje, które na pewno zaczną się niedługo, ale będą się toczyć przez kolejne miesiące.

Parlament podejmuje także decyzje dotyczące codziennego życia każdego Europejczyka. Wystarczy spojrzeć na etykietę dowolnego produktu – o tym, co musi się na niej znaleźć, o normach, jakie musi spełniać dany produkt, decyduje właśnie Parlament Europejski. Jak zaznacza Agnieszka Łada, dzięki podjętym przez parlament decyzjom klient wie, co kupuje, a przedsiębiorcy uzyskują informację o działaniu konkurencji.

– Parlament Europejski decyduje o rzeczach, które spotykamy na co dzień. W związku z tym warto brać udział w wyborach i poprzez posłów współdecydować o tym, jakiego typu mają to być decyzje – podsumowuje Agnieszka Łada.

Źródło: Newseria Biznes
REKLAMA
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×