zdjecie 5794
zdjecie 5794
2015-09-24T14:09:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Za nami XIV sesja Rady Miasta Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

XIV sesja Rady Miasta Ostrołęki przebiegała pod znakiem sprawozdania finansowego z wykonania budżetu miasta za pierwsze półrocze 2015 roku. Radni zadecydowali także o przyjęciu kolejnej uchwały w sprawie rozbudowy Galerii Bursztynowej. Co ciekawe, przeciwny temu był jeden z radnych.

Kulik mówi "nie" budowie dużych sklepów

Dużo emocji wzbudziła dyskusja w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Galerii Bursztynowej w Ostrołęce. Radni po raz drugi zajęli się wnioskiem właścicieli terenu, do całkowitego zamknięcia sprawy potrzebne będzie jeszcze jedno posiedzenie. Rozbudowa galerii to zabudowa usługowa powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych. Protest przeciwko takiemu stanowi rzeczy zgłosił radny Łukasz Kulik.

- Jest to uchwała, w której pozwalamy na budowę obiektów wielkopowierzchniowych. Nie przysłuży się ona gospodarce i środowisku - mówił opozycyjny radny, który jednocześnie zgodził się z Jerzym Grabowskim w kwestii opodatkowania sklepów wielkopowierzchniowych. Według niego, ten pomysł jest bardzo dobry, ale na razie nie obowiązuje i należy wstrzymać się z budową kolejnego wielkiego gmachu handlowego w naszym mieście. Przewodniczący Rady Miasta przypomniał jednak Kulikowi o jego dawnej przynależności partyjnej - Pana była formacja [SLD - przyp. red.] nazywała ciemnogrodem Radę Miasta, która zabraniała budowy sklepów wielkopowierzchniowych. Trzeba w tym jakiejś konsekwencji - stwierdził Grabowski.

W dyskusję włączył się także prezydent Janusz Kotowski, który podkreślił, że miasto chciałoby więcej terenów zielonych, ale nie może wpływać na właścicieli terenu, chcących budować na swoich działkach lokale usługowe. Po burzliwej dyskusji doszło w końcu do głosowania, za przyjęciem projektu uchwały było 20 radnych, przeciwny był tylko Łukasz Kulik.

Pozytywne pół roku, ale...

Niezwykle ważnym punktem czternastej sesji było także sprawozdanie z wykonania budżetu miejskiego za pierwsze półrocze 2015 roku. Prezydent Janusz Kotowski przedstawił sprawozdanie, ciesząc się przede wszystkim z wykonanych inwestycji takich jak remont i rozbudowa SOS-W, mała sala kinowa, ulice Otok, Koszarowa, Sikorskiego czy remont hali sportowej przy Partyzantów.

- Warto pamiętać, że jest to dokument, który obrazuje gospodarkę finansową miasta tylko do półrocza, ale liczy się cały rok. Najwięcej problemów z wydatkami mamy w oświacie, to jest najtrudniejszy i najważniejszy punkt naszej działalności. Cieszymy się, bo nie ma mimo tego opóźnień w wypłatach. Wydatki miasta są bezpieczne, ale możliwe, że pod koniec roku nastąpią jeszcze zmiany w budżecie - mówił Janusz Kotowski.

Według zawartych w prezydenckim zarządzeniu danych budżet Ostrołęki na rok 2015 do końca czerwca wykonany został po stronie dochodów na poziomie około 57% zaś po stronie wydatków ponad 52%. W ciągu pierwszego półrocza miasto „zarobiło” około 155,5 mln zaś łączne wydatki wyniosły 142,6 mln zł. Po pół roku realizacji uchwały budżetowej w kasie miasta znalazła się nadwyżka w wysokości około 12 milionów złotych.

Poziom zrealizowanych inwestycji zakładanych na cały 2015 rok wyniósł niemal 53,5% (stan na dzień 30 czerwca). Na inwestycje miejskie wydano łącznie ponad 15,5 mln (lwią część tej kwoty stanowiła budowa samorządowej stacji segregacji odpadów komunalnych) pozostałe zaś to m.in. remont i rozbudowa SOS-W, mała sala kinowa, ulice Otok, Koszarowa, Sikorskiego czy remont hali sportowej przy Partyzantów.

Ostatecznie Rada Miasta przyjęła sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Ostrołęki za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 roku.

REKLAMA
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×