eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zabytkowa lokomotywa zostanie w Ostrołęce na dłużej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Na najbliższe 11 lat, do 2028 roku, zostanie w Ostrołęce zabytkowa lokomotywa PX48, która obecnie stoi na Skwerze Kolejarzy. Eksponat pochodzący ze Stacji Muzeum trafił do naszego miasta dzięki staraniom przewodniczącego samorządu, Jerzego Grabowskiego, wieloletniego pracownika PKP i zapalonego miłośnika kolei.

Piękna, zabytkowa lokomotywa PX48  jest jedną z niewątpliwych atrakcji na osiedlu Stacja, chętnie odwiedzaną szczególnie przez dzieci. Do Ostrołęki trafiła w lipcu 2013 roku z Mławy. Jednak jak wspomina  Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski - wieloletni pracownik PKP i pomysłodawca sprowadzenia parowozu, obiekt był w opłakanym stanie.

  - Staraniem wielu osób dobrej woli został gruntownie odrestaurowany. Uzupełniliśmy poszycie blachy, zamontowaliśmy nowe oświetlenie, dokonaliśmy na nowo wyposażenia budki maszynisty i wymiany podłogi. Parowóz został też pomalowany. Wszystkie prace były wykonywane pod nadzorem Muzeum Kolejnictwa. Uroczystego udostępnienia parowozu mieszkańcom dokonaliśmy na 120.lecie kolejnictwa w Ostrołęce.

Ponieważ podpisana cztery lata temu umowa wynajmu właśnie się kończyła, od kilku miesięcy trwały starania o jej przedłużenie. Miłośnicy lokomotywy pragnęli, by zdobiła skwer kolejarzy jeszcze przez wiele lat. Ostatecznie, Stacja Muzeum obdarzając Miasto Ostrołęka zaufaniem zdecydowało się na podpisanie z ratuszem swojej najdłuższej dotąd umowy – lokomotywa pozostanie na skwerze co najmniej do 2028 roku .

Podpisanie kontraktu odbyło się 11 października o godz. 12.00 w Urzędzie Miasta Ostrołęki. Umowę w tej sprawie, po stronie samorządu miasta, podpisał prezydent Janusz Kotowski oraz przewodniczący Grabowski, zaś po stronie muzeum umowę parafowała dyrektor Joanna Kaźmierska.

Następnie Joanna Kaźmierska Dyrektor Stacja Muzeum miała okazję obejrzeć odnowiony parowóz, budynek dworca PKP oraz kasę kolejową Jerzego Grabowskiego. Dyrektor Stacji Muzeum towarzyszyła Bożena Żelazowska - Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Stacja Muzeum, a do niedawna Muzeum Kolejnictwa, ma w swojej dyspozycji 52 obiekty muzealne z takimi atrakcjami jak np. Bryka Marszałka, salonka Bieruta czy potężna lokomotywa pancerna. To ciekawe miejsce na turystycznym szlaku Warszawy.  

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×