zdjecie 8196
zdjecie 8196
zdjecie 8196
2015-08-03T16:10:10+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zabytkowa Zagroda Kurpiowska została celowo podpalona. Trwa szacowanie strat [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. KM PSP Ostrołękafot. KM PSP Ostrołęka
REKLAMA

Celowe podpalenie było przyczyną piątkowego pożaru zabytkowej Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle – tak wynika, z naszych nieoficjalnych informacji. Zarząd województwa mazowieckiego zapowiada, że skansen zostanie odtworzony.

Przypomnijmy, w wyniku pożaru w nocy z czwartku na piątek, w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, całkowitemu spaleniu uległy najcenniejsze zbiory i obiekty muzealne wschodzące w skład skansenu. Spłonęły łącznie cztery budynki. Ogień strawił budynki gospodarcze, uszkodzony został spichlerz. Nie udało się także uratować zabytkowych przedmiotów kurpiowskiej kultury materialnej.

Właściciel Zagrody Kurpiowskiej, zarząd województwa mazowieckiego już zapowiedział podjęcie działań zmierzających do odtworzenia skansenu. Z apelem o pomoc zwrócił się do Kurpiów wójt gminy Kadziło, Dariusz Łukaszewski.

- Bardzo proszę wszystkich Kurpiów, wszystkich ludzi kochających kulturę kurpiowską i jej unikatowy charakter, o przekazywanie do Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle wszelkich kurpiowskich zabytków, urządzeń rolniczych, przedmiotów codziennego użytku, elementów wyposażenia starych chat. Wszystkie te przedmioty zostaną zinwentaryzowane i staną się w przyszłości eksponatami odnowionej Zagrody. Tylko tak możemy zachować pamięć o kurpiowskim dorobku kulturowym i przekazać przyszłym pokoleniom całe to niesłychane, kurpiowskie bogactwo – apeluje wójt Łukaszewski.

W akcję gaśniczą zaangażowanych było niemal pięćdziesięciu strażaków zarówno z państwowej jak i ochotniczej straży pożarnej.

- Dziękuję strażakom z PSP i OSP, policji i pracownikom Zagrody Kurpiowskiej za niezwykłe poświęcenie okazane podczas akcji ratowniczej oraz późniejsze prace porządkowe i czynności wyjaśniające – dodaje Łukaszewski.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną pożaru było celowe podpalenie. Obecnie trwa szacowanie strat. Podpalacza poszukują funkcjonariusze ostrołęckiej policji.

REKLAMA
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×