eOstroleka.pl
Region,

Żaneta Nalewajk-Turecka – pisarka, publicystka, literaturoznawczyni z Ostrołęki

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
REKLAMA

Pochodząca z Ostrołęki pisarka, publicystka, edytorka, krytyczka literacka, komparatystka, literaturoznawczyni oraz doktor habilitowana, Żaneta Nalewajk-Turecka kończy 19 września 42 lata. To dobra okazja by przypomnieć jej bogaty – jak na tak młody wiek – dorobek naukowy.

Krótka notka biograficzna

                Żaneta Nalewajk-Turecka urodziła się 19 września 1977 roku w Ostrołęce. W 2001 roku ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jednak już wcześniej zadebiutowała w prasie. Pisała jako krytyk literacki do ostrołęckiej „Pracowni” w roku 2000. W 2005 roku została współzałożycielką kwartalnika „Tekstualia”, którego w dalszym ciągu pozostaje redaktorem naczelnym. Współtworzyła również fundację Between.Pomiędzy. Na Wydziale Polonistyki UW obroniła w 2008 roku pracę doktorską.

Swoją karierę wykładowcy naukowego zaczynała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, gdzie w latach 2006-2008 wykładała kulturoznawstwo i polonistykę. W tym samym czasie pracowała jako animatorka kultury w Domu Kultury Śródmieście w stolicy. Do tej pory jest związana zawodowo z tą instytucją, jednak już nie jako animatorka kultury. W roku 2008 wróciła na swoją alma mater – najpierw do roku 2012 pracowała jako asystentka w Zakładzie Literatury XX wieku, by następnie przejść do Zakładu Komparatystki. Tam pracuje w dalszym ciągu na stanowisku adiunkta. Równiej w tym zakładzie uzyskała w 2016 roku tytuł doktora habilitowanego.

Specjalizacje naukowe

                Nalewajk specjalizuje się w kilku dziedzinach takich jak:

  • Historia literatury XX i XXI wieku
  • Metodologia badań historycznoliterackich
  • Antropologia literacka
  • Literatura światowa
  • Teoria i metodologia badań porównawczych

A nade wszystko:

  • Komparatystyka historyczna, literacka, interdyscyplinarna ze szczególnym uwzględnieniem relacji między filozofią, literaturoznawstwem i antropologią.

                Badania porównawcze to swoisty konik Żanety Nalewajk. Komparatystyka to dział nauki o literaturze, który skupia się na porównywaniu utworów literackich z różnych kultur i różnych narodów. Porównanie ma na celu wyszukanie różnic i podobieństw oraz wpływów i zależności w literaturze światowej – nie chodzi o tworzenie rankingu, jak przykładowo w rankingu zagranicznych bukmacherów.

Taki ranking porównuje firmy bukmacherskie pod względem oferowanego bonusu, warunków bonus etc. i przyznaje im na tej podstawie oceny od 1 do 5 gwiazdek. Dzięki temu gracze mogą się dowiedzieć, który bukmacher oferuje najbardziej korzystne warunki. Literatura jednak to nie gra – tutaj porównanie dzieł literackich nie ma na celu wyłonienia najlepszego, bo jest to kwestia subiektywnego odczucia, ale zbadanie, jak autorzy z różnych kręgów literackich inspirują siebie nawzajem.

Funkcje i członkostwa

                Poza wspomnianą funkcją redaktorki naczelnej kwartalnika „Tekstualia” oraz pracy jako adiunkt Nalewajk jest także:

  • Od 2009 polską koordynatorką projektu wymiany przekładów w ramach projektu „Review within Review”
  • Od 2014 kierowniczką studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW
  • Od 2017 członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP) oraz przewodnicząca Komisji kwalifikacyjnej przy Zarządzie Głównym SPP

Literaturoznawczyni należy do warszawskiego oddziału SPP oraz Polskiego Stowarzyszenia Komparatystyki Literackiej od roku 2013, a także do Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza od roku 2016.

Nagrody krajowe oraz międzynarodowe

                Mimo młodego wieku i krótkiego dorobku literackiego, Żaneta Nalewajk zdążyła już zdobyć kilka nagród krajowych oraz międzynarodowych takich jak:

  • Finałowa Nagroda Naukowa Tygodnika „Polityka”w 2016
  • Nagroda Rektora UW dla pracownika o szczególnych osiągnięciach badawczych lub dydaktycznych za rok 2016
  • Nagroda indywidualna III stopnia Rektora UW za rok 2015
  • Nagroda dla redaktora przyznana w 2013 roku w Słowenii przez koordynatorów projektu wymiany przekładów „Review within Review”
  • Nagroda serbskiego czasopisma „AKT” dla redaktora przyznana w 2011 roku.

Książki autorskie i wydane pod redakcją

                Żaneta Nalewajk-Turecka wydała dwie pozycje jako swoje książki autorskie: bazującą na rozprawie doktorskiej W stronę perspektywizmu. Problematyka cielesności w prozie Brunona Schulza i Witolda Gombrowicza oraz pracę, za która dostała stopień naukowy doktora habilitowanego, Leśmian międzynarodowy – relacje kontekstowe. Studia komparatystyczne. Pod jej redakcją ukazały się m.in. dwie książki o twórczości Edgara Alana Poe: Edgar Allan Poe — niedoceniony nowator i Edgar Allan Poe. Klasyk grozy i perwersji (i nie tylko).

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×