eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zapusty kurpiowskie w Łysych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8667
zdjecie 8667
fot. Fot. Ewa Kowalczyk/NIKiDWfot. Fot. Ewa Kowalczyk/NIKiDW
REKLAMA

W sobotę, 10 lutego w Łysych odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Zapusty kurpiowskie. Widowisko związane z popularną w dawnych latach tradycją związaną z zakończeniem karnawału oglądała liczna publiczność zgromadzona w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji.

Pierwszą część wydarzenia wypełnił koncert Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej. Młodzi muzycy zaprezentowali kolędy i utwory ludowe, zachwycając publiczność swoim talentem i umiejętnościami. Następnie Paweł Dąbkowski, kierownik Akademii, wygłosił miniwykład o kurpiowskich instrumentach, prezentując ich brzmienie na żywo.

Dużym zainteresowaniem cieszył się również występ zespołu "Kujawioki" z Osięcin, który zaprezentował tradycyjne kujawskie obrzędy zapustne. Widowisko "Chodzenia z kozą" rozbawiło i zaciekawiło publiczność, a barwne stroje i energiczne tańce zrobiły ogromne wrażenie.

Kolejnym punktem programu było widowisko "Idzie zapust" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Puszcza Zielona" z gminy Łyse. Scenka z muzyką i ludowym tańcem na wesoło przybliżyła publiczności dawne zwyczaje i zabawy karnawałowe na Kurpiach.

Podczas wydarzenia wręczono również nagrody laureatom konkursu plastycznego "Hej kolęda, kolęda". Nagrody wręczali starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł, wójt gminy Łyse Grzegorz Fabiszewski oraz Janusz Pawlak z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

W kategorii uczniów klas I-III:

  • 1. Alicja Zadroga
  • 2. Oliwia Krysiak
  • 3. Nikola Brewczyńska

W kategorii uczniów klas IV-VI:

  • 1. Natalia Popielarz
  • 2. Nadia Trzcińska
  • 3. Oliwia Staśkiewicz

W kategorii uczniów klas VIII-VIIII:

  • 1. Blanka Wąsiewicz
  • 2. Aleksander Nurczyk
  • 3. Sandra Zdrzałek

Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna, podczas której publiczność mogła bawić się przy dźwiękach tradycyjnych kurpiowskich i kujawskich melodii.

Zapusty kurpiowskie w Łysych to znakomite wydarzenie, które kultywuje lokalne tradycje i integruje społeczność. Połączenie muzyki, tańca, śpiewu i zabawy karnawałowej stworzyło wyjątkową atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Organizatorami wydarzenia byli: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, gmina Łyse, powiat ostrołęcki oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych.

Więcej o: Łyse, zapusty

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×