zdjecie 1675
zdjecie 1675
2017-03-03T12:26:43+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Zatrzymani kolejni sprawcy napadów na kościoły i plebanie

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Napady, kradzieże i rozboje - ich ofiarami coraz częściej padają księża. W ostatnich dniach policjanci z całego kraju zatrzymali wielu sprawców, którzy zdecydowali się zaatakować kościoły i plebanie.

Opole: Włamywał się do kościołów i kradł pieniądze ze skarbon

Policjanci zatrzymali 56-latka podejrzanego o kradzieże i włamania do kościołów. Mieszkaniec Opola usłyszał 3 zarzuty, do których się przyznał. Mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwa. Teraz grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia.
Policjanci Z Dobrzenia Wielkiego zostali poinformowani o włamaniu do jednego z kościołów na terenie gminy. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli ślady i przesłuchali świadków.

Na podstawie zebranych dowodów kryminalni z Opola wraz z funkcjonariuszami z Dobrzenia Wielkiego zatrzymali 56-latka podejrzewanego o ten czyn. Zajmujący się sprawą śledczy powiązali go również z dwoma innymi przestępstwami. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna kradł pieniądze z kościelnych skarbon. Tam wykorzystując okazję, że w kościele nie było innych osób, opróżniał ich zawartość. Straty jakie mogły ponieść parafie szacowane są na około 400 złotych.

Zebrane przez policjantów dowody pozwoliły na przedstawienie mężczyźnie 3 zarzutów kradzieży oraz kradzieży z włamaniem, do których się przyznał. Za kradzież z włamaniem grozi kara nawet do 10 lat więzienia.

W związku z faktem, że 56-latek był już karany za podobne przestępstwa policjanci wystąpili z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie.

Sośno: Napad na plebanię

W związku ze sprawą napaści na plebanię i księży, do której doszło w nocy z piątku na sobotę (24/25.02.2017r.) w miejscowości Sośno policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy pracowali nad wyjaśnieniem okoliczności rozboju od momentu zgłoszenia wspólnie z policjantami z Sępólna Krajeńskiego. Ich praca, która trwała nieprzerwanie od sobotniej nocy, pozwoliła na wytypowanie osób, które mogą mieć związek z tym przestępstwem.

We wtorek (28.02) wieczorem policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, mieszkańców powiatu, którzy mogli mieć związek z tym przestępstwem. Jeden z nich po wykonaniu czynności został zwolniony.

W czwartek do Prokuratury Rejonowej w Tucholi policjanci doprowadzili trzech mieszkańców powiatu sępoleńskiego. Na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego prokurator zdecydował o zarzutach. 60-latkowi i 57-latkowi przedstawił zarzut pomocnictwa do włamania na plebanię. Wobec obu zastosował policyjny dozór i zakaz opuszczania kraju. Trzeci z zatrzymanych, 31-latek usłyszał zarzut dokonania rozboju. Wobec niego do sądu trafił wniosek o aresztowanie. Ostatecznie sąd zdecydował, że mężczyzna spędzi w areszcie najbliższe 3 miesiące.

Praca policjantów nad ustaleniem kto jeszcze brał udział w tym napadzie ciągle trwa. Możliwe są kolejne zatrzymania.

Kielce: Włamywali się do plebanii w dwóch województwach

Cała sytuacja rozegrała się przedwczoraj na terenie województwa małopolskiego. Wtedy to w trakcie dnia doszło tam do dwóch włamań do plebanii. Pierwsze miało miejsce w godzinach południowych w powiecie tarnowskim, a drugie popołudniowych w powiecie nowotarskim. Skradzione zostały m.in. komputer, tablet, aparat fotograficzny i pieniądze.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach już od jakiegoś czasu mieli podejrzenia co do kilku mieszkańców naszego województwa, że mogą oni być sprawcami podobnych zdarzeń, do których dochodziło wcześniej na terenie naszego regionu. Ponadto mężczyźni byli już wcześniej notowani za włamania do obiektów sakralnych. Funkcjonariusze od razu przystąpili do pracy i postanowili zweryfikować czy nie są oni zamieszani w przedwczorajsze zdarzenia.

Policjanci sprawdzając wszelkie tropy i ślady, zauważyli mężczyzn tego samego dnia przed godziną 23, w momencie gdy 36, 34 i 26-latek podjechali osobowym fiatem na stację paliw w powiecie miechowskim. Jeden z nich, tj. 34-latek, wysiadł z samochodu i przeszedł do drugiego pojazdu stojącego obok. W aucie marki Audi znajdował się również 30-latek, który gdy zorientował się, że ma do czynienia ze stróżami prawa, odrzucił od siebie papierowe pudełko. Jak się okazało, w jego wnętrzu znajdowały się prawdopodobnie narkotyki.

Wszyscy czterej zostali zatrzymani. Policjanci w osobowym fiacie ujawnili i zabezpieczyli skradzione z obu plebanii rzeczy. Śledczy będą teraz dokładnie ustalać wszelkie szczegóły tej sprawy oraz czy zatrzymani odpowiadają za więcej tego typu przestępstw. Mężczyźni ze swojego postępowania będą tłumaczyć się w Prokuraturze Rejonowej w Tarnowie, gdzie zostali doprowadzeni.

Źródło: policja.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4  5  6 dk7
dk8  9  10  11  12  13  14
dk15  16  17  18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27  28
dk29  30  31  1  2  3  4
Dzisiaj:
Koncerty
Kino JANTAR
×