zdjecie 2866
zdjecie 2866
2021-11-05T12:27:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Zatrzymano auto z nielegalnymi migrantami. Kierowca aresztowany

REKLAMA
REKLAMA
5
1
5

Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie organizowania obywatelom Iraku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom ustawy. Do zdarzenia, które jest objęte śledztwem, doszło 25 października br. Zatrzymano obywatela Ukrainy, który wiózł czworo Irakijczyków.

Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego w nocy z 24 na 25 października 2021r. funkcjonariusze Komisariatu Policji w Małkini Górnej przeprowadzili kontrolę samochodu marki Skoda, którym kierował obywatel Ukrainy Mykhailo K. Pasażerami tego auta było czworo obywateli Iraku.

- W toku śledztwa obywatelom Iraku przedstawiono zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Podejrzani mężczyźni przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu. Podczas składanych wyjaśnień wskazali, iż wyjazd z Iraku do Europy Zachodniej zorganizował im nieznany im mężczyzna. Każdy z nich zapłacił kwotę od 10.000 do 13.000 USD. Drogą lotniczą dostali się do Mińska na Białorusi, a następnie taksówką w pobliże granicy z Polską. Migrantów z Iraku było łącznie 12. Tam pogranicznicy białoruscy wskazali miejsce, w którym mogą przekroczyć granicę. Jeden z migrantów otrzymał telefonicznie informację, w jakie miejsce po stronie polskiej mają się udać. Tam czekały na nich samochody, do których wsiedli i odjechali - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.

Kierowcy samochodu marki Skoda, tj. obywatelowi Ukrainy Mykhailo K. przedstawiono zarzut udzielenia pomocy w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej i uzyskania z tego procederu korzyści majątkowej. Podejrzany obywatel Ukrainy przyznał się do pełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, że samochód pożyczył od znajomego z Ukrainy, który mieszka w Polsce, ponieważ rozpoczynał pracę jako kierowca w Uberze. W Internecie znalazł ogłoszenie, z którego wynikało, że poszukiwani są kierowcy do wyjazdów w dalekie trasy, a praca miała być dobrze płatna. Skontaktował się ze zleceniodawcą przez komunikator tekstowy. Ten polecił mu wyjazd w miejsce wskazane na mapie za pomocą znacznika. Na miejscu spotkał czekających mężczyzn, z których 4 wsiadło do jego samochodu. Następnie otrzymał polecenie jazdy do Warszawy. Podczas transportu został zatrzymany do kontroli przez policjantów.

Postanowieniem Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej z dnia 27 października 2021 roku wobec Mykhailo K. zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×