2022-03-07T15:14:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zbiór szyszek z drzew stojących w Nadleśnictwie Ostrołęka [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. Nadleśnictwo Ostrołękafot. Nadleśnictwo Ostrołęka
REKLAMA
1
0
1

Zima to najlepszy czas na zbiór szyszek sosny zwyczajnej. W Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka trwa właśnie zbiór szyszek z drzew stojących.

Zima to pora roku, która jest najlepszym czasem na zbiór szyszek sosnowych. Jest to okres w fizjologii sosny, w którym szyszki są już w pełni wykształcone, ale ze względu na niską temperaturę nie zdążyły się jeszcze otworzyć i „wysypać” nasion. Szyszki pozyskiwane są przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają niezbędne certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i kompetencje. Doświadczona para zbieraczy potrafi w ciągu jednego dnia zebrać około 60 kg szyszek z koron drzew znajdujących się nierzadko ponad 30 m nad ziemią. Wymaga to posiadania nie tylko odpowiedniego sprzętu, uprawnień, ale również odwagi, gdyż warunki występujące na szczycie drzewa różnią się znacznie od tych na dole.

Zbiór szyszek z drzew znajdujących się w wyłączonych drzewostanach nasiennych wykonywany jest na drzewach stojących. Jest bezinwazyjny dla rosnących drzew, gdyż zbieracze wykorzystują w swojej pracy metodę alpinistyczną, nieingerującą w rozwój drzew. Wyłączone drzewostany nasienne typowane są na podstawie kilku kryteriów, m.in. muszą być dojrzałe, prawidłowo ukształtowane, o najlepszych cechach fenotypowych, a ich zdolność owocowania – obfita. Taki drzewostan wyłączony jest z użytkowania i pełni funkcję nasienną.

Zbiór szyszek jest nieodzownym elementem gospodarki leśnej prowadzonej przez polskich leśników. Szyszki po zbiorze trafią do wyłuszczarni nasion, w której poddane zostaną specjalnym procesom mającym na celu wydobycie z nich nasion. Nasiona będą następnie przechowywane w specjalnych warunkach i sukcesywnie wykorzystywane w szkółkach leśnych do produkcji sadzonek, które posłużą do inicjacji nowych pokoleń lasu.

O specyfice zbioru szyszek z drzew stojących mogli przekonać się członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu ze Szkoły Podstawowej w Rzekuniu, którzy, w ramach zajęć z zakresu edukacji leśnej prowadzonej przez ostrołęckich leśników, mogli z bliska przyjrzeć się pracy zbieracza i dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat nasiennictwa i selekcji drzew leśnych.

Źródło: Nadleśnictwo Ostrołęka
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×