eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zbrodnia katyńska: historie ofiar z powiatu ostrołęckiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1901
fot. eOstroleka.pl/Emilia Rogalskafot. eOstroleka.pl/Emilia Rogalska
REKLAMA

W Ostrołęce i w Czarnowcu odbyły się dziś spotkania dotyczące historycznego tła zbrodni katyńskiej. Historyk Jacek Karczewski opowiadał m.in. o osobach związanych z powiatem ostrołęckim, które znalazły się na liście ponad 22 tysięcy zamordowanych w bestialski sposób strzałem w tył głowy po rozkazie wydanym przez reżim Stalina.

Spotkania z historykiem Jackiem Karczewskim odbyły się dziś w ostrołęckiej Bibliotece Pedagogicznej oraz w Czarnowcu. Była to część szerszego projektu w ramach cyklu spotkań z którymi autor, były dyrektor funkcjonującego w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych odwiedza całe Mazowsze.

Podczas cyklu spotkań prezentuję osoby, które były związane w jakiś sposób z powiatem ostrołęckim i znalazły się na tych listach osób, które nigdy już nie wróciły do swoich domów. Rozmawiamy o tym jak duża jest to skala. Na mojej liście znajduje się już obecnie ponad 90 nazwisk osób związanych z tą ziemią, które być może mogłyby coś więcej zrobić nie tylko dla Ostrołęki ale i dla Polski, ale niestety zostało to brutalnie przerwane.

- mówi Jacek Karczewski.

W spotkaniu odbywającym się w bibliotece udział wzięli nauczyciele z ostrołęckich szkół. Jak przyznał historyk Karczewski, to właśnie w nauczycielach mających bezpośredni wpływ na kształcenie młodych pokoleń zależy w dużej mierze właściwe i rzetelne naświetlenie prawy o zbrodni katyńskiej.

Spotkaniu w Czarnowcu, które zaplanowano na czwartkowy wieczór będzie towarzyszyła wystawa ukazująca rozmiary tragedii rozgrywających się w katyńskim lesie. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe, ponieważ jedna z 22 tysięcy ofiar stalinowskiej zbrodni pochodzi właśnie z tej miejscowości. Mowa tu o Zygmuncie Wyszomirskim, którego pamięć silnie podtrzymywana jest przez lokalną społeczność.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×