2022-07-02T10:37:04+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zeno, czyli wszechmocny. Noc Poezji w Myszyńcu 40 lat po śmierci Brata Zenona Żebrowskiego

REKLAMA
fot. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiegofot. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego
REKLAMA
1
0
1

W Myszyńcu odbyła się Noc Poezji zorganizowana w hołdzie Bratu Zenonowi Żebrowskiemu. W tym roku przypada 40 lat od jego śmierci. Spotkanie odbyło się w nastrojowym klimacie przy blasku świec w zabytkowej dzwonnicy.

Brat Zenon Żebrowski to wyjątkowa postać w historii Kurpi i nie tylko. Jest patronem szkół, postawiono mu kilka pomników, powstały o nim filmy i musical, jego życie opisano w książkach. Otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe Japonii i Polski.

Zenon Żebrowski przyszedł na świat w 1898 r. we wsi Surowe, na ziemi kurpiowskiej. Na chrzcie otrzymał imię Władysław. Pochodził z rodziny wielodzietnej, jego ojciec zmuszony był dwukrotnie wyjeżdżać do Ameryki za chlebem. Wychowywaniem oraz edukacją religijną dzieci zajmowała się matka. W 1925 roku został przyjęty do franciszkanów w Grodnie, otrzymał imię Zenon. Spotkał się tam z o. Maksymilianem Kolbe, który wydawał wówczas miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. O. Kolbe był pod wrażeniem brata Zenona, który dał się poznać jako człowiek bardzo zdolny, pracowity i pomysłowy, miał dar nawiązywania kontaktów z ludźmi.

W 1930 wraz z Maksymilianem Kolbem wyjechał na misje do Japonii. Współpracował w tworzeniu misji katolickiej w Nagasaki; po zakończeniu II wojny światowej zajął się organizowaniem sierocińców dla japońskich dzieci i zakładaniem osiedli dla bezdomnych. Cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem Japończyków (nazywany był przez nich bratem Zeno od jap. słowa zennō - wszechmocny). Zmarł w szpitalu w Tokio, 24 kwietnia 1982 roku. Pochowano go na katolickim cmentarzu w Fuchu, na przedmieściach Tokio.

Na Kurpiach wciąż pamięta się o Bracie Zenonie Żebrowskim. W myszynieckiej dzwonnicy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. W. Skierkowskiego w Myszyńcu zorganizowała Noc Poezji, podzas której przybliżono sylwetkę wybitnego kapłana, recytowano wiersze oraz śpiewano kurpiowskie pieśni. 

- Mamy nadzieję, że podczas tego wspólnego czytania poezji każdemu słuchaczowi udało się spotkać autentycznego świadka bezinteresownej miłości, tak bardzo potrzebnej w dzisiejszym świecie - podkreślają organizatorzy. 

Źródło: Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Władysława Skierkowskiego
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×