zdjecie 9271
zdjecie 9271
2020-01-06T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zenon Kowalczyk kończy 60 lat! Jego benefis odbył się w Myszyńcu [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
12
2
21

Dziś 60. urodziny obchodzi Zenon Kowalczyk - znakomity artysta, miłośnik sztuki i wieloletni kierownik Galerii Ostrołęka. Z okazji urodzin życzymy mu wszystkiego, co najlepsze. W niedzielny wieczór moc życzeń do jubilata płynęła w Myszyńcu, gdzie odbył się benefis Zenona Kowalczyka połączony z wernisażem prac.

"Benefis Zenka" to hasło dość ostatnio popularne w mediach i choć ta myszyniecka wersja nie mogła liczyć na tak ogromną promocję medialną, to jednak publika dopisała na tyle, że... zabrakło miejsc siedzących dla wszystkich chętnych, chcących świętować 60. urodziny Zenona Kowalczyka - artysty z krwi i kości, zajmującego się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem.

Pokazało to, jak bardzo cenioną postacią w naszym regionie jest Zenon Kowalczyk. Zaprojektowane przez niego logotypy czy plakaty wielokrotnie przykuwały uwagę, mogliśmy oglądać je w wielu miejscach Ostrołęki. Możemy również gościć na wernisażach w prowadzonej przez niego Galerii Ostrołęka.

Dlaczego Myszyniec? Dlatego, że to właśnie tam Zenon Kowalczyk przyszedł na świat, a oprócz tego - jak sam mówił podczas benefisu - często przyjeżdżał tam na wakacje. Tym razem to do niego przyjechali znajomi i przyjaciele - myszyniecki samorząd reprezentowała burmistrz Elżbieta Abramczyk, z kolei z Ostrołęki przyjechała liczna delegacja, włącznie z dyrektorem Ostrołęckiego Centrum Kultury - Tadeuszem Wiśniewskim.

Benefisowi towarzyszył wernisaż prac głównego bohatera wieczoru.

O jubilacie

Zenon Kowalczyk urodził się 6 stycznia 1960 roku w Myszyńcu. W wieku 23 lat (1983 r.) ukończył
z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Artystyczne szlify zdobywał w pracowni prof. Leszka Hołdanowicza.

Współpracował jeszcze jako student z działem graficznym miesięcznika "Polish Engineering", wydawanego przez AGPOL. W roku 1982 został laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia na studiach. Po studiach W 1983 roku rozpoczął pracę zawodową. Został kierownikiem pracowni plastycznej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury. Rok później ponownie został nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał dwuletnie stypendium artystyczne.

Zenon Kowalczyk jest autorem wielu logotypów, znaków firmowych, graficznych, informatorów, ulotek reklamowych. Na swoim koncie ma też liczne plakaty i projekty scenografii największych w regionie imprez kulturalnych. Były wśród nich m.in. takie wydarzenia jak: Miodobranie Kurpiowskie (organizowane przez jego rodzime miasto), Dni Folkloru Kurpiowskiego, OSPA

W swoim dorobku kulturalnym ma też współpracę z Klubem Literackim Narew, dla którego zaprojektował kilkanaście okładek do tomików poezji. Jest też autorem winiety pisma literackiego „Pracownia”. Od 2008 roku jest kierownikiem Galerii Ostrołęka, której był jednym ze współzałożycieli.

Wystawy Zenona Kowalczyka – malarstwo, rysunek, grafika czy fotografie – można było zobaczyć w całym kraju ale też m.in. w Japonii, Turcji, Rosji, Niemczech i na Litwie.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×