Piesza Pielgrzymka Łomżyńska ma za sobą już pięć dni wędrówki na Jasną Górę. Grupa czerwono-zielona, która wyruszyła z Ostrołęki, dotarła 5 sierpnia do Piotrowic, pokonując dotąd łącznie 175,7 kilometra.
5 sierpnia pielgrzymi pokonali odcinek z Huty Mińskiej przez Rudzienko, Kołbiel i Celestynów, docierając do Piotrowic - 31,5 kilometra. To już piąty dzień trwającej trzynaście dni wędrówki, która rozpoczęła się 1 sierpnia w Łomży i Ostrołęce, a zakończy się 13 sierpnia na Jasnej Górze.
"Chwała Tobie Boże i Tobie Maryjo"
Osiągnięcie symbolicznej "piątki" dni pielgrzymowania nie przeszło bez echa wśród samych uczestników. "Piąty dzień! Złapaliśmy piątkę w pielgrzymowaniu. Chwała Tobie Boże i Tobie Maryjo, że do Ciebie idziemy!" - mówił najstarszy uczestnik pielgrzymki, pan Lucjan, dzieląc się radością z pokonanego dotychczas etapu drogi.
Nie tylko dystans stanowi wyzwanie dla pielgrzymów - także pogoda nie oszczędza. Temperatura w ostatnich dniach mocno przekraczała 30 stopni Celsjusza, co odczuwalnie utrudniało marsz. Jeden z młodych uczestników pielgrzymki podsumował panujące warunki krótko i dosadnie: "Jest lampa, jak ja cię nie mogę".
Trasa dotychczasowej wędrówki
Przypomnijmy dotychczasową trasę grupy z Ostrołęki: 1 sierpnia pielgrzymi przeszli odcinek Ostrołęka - Rzekuń - Rabędy - Czerwin - Jelonki - Stok (38,5 km), 2 sierpnia - ze Stoku przez Ostrów Mazowiecką, Grabownicę i Brok do Sadownego (33 km), 3 sierpnia - z Sadownego przez Mrozową Wolę, Stoczek, Hutę Gruszczyno, Górki Boże i Korytnicę do Pniewnika (36,5 km), 4 sierpnia - z Pniewnika przez Dobre, Mlęcin, Jakubów i Starą Niedziałkę, przez Mińsk Mazowiecki do Huty Mińskiej (36,2 km), a 5 sierpnia - z Huty Mińskiej przez Rudzienko, Kołbiel i Celestynów do Piotrowic (31,5 km).
Równolegle od 1 sierpnia trwa też wędrówka grupy wyruszającej z Łomży, która pierwszego dnia pokonała trasę Łomża - Konarzyce - las za Kozikami - Śniadowo - Jakać Dworna - Gniazdowo - Sulęcin Szlachecki (39,5 km), łącząc się w kolejnych dniach z grupą ostrołęcką.
Wytrwałość mimo trudnych warunków
Mimo upału i pokonanego już dystansu, przekraczającego 175 kilometrów, pielgrzymi nie tracą ducha i determinacji, o czym świadczą słowa najstarszego uczestnika wyprawy. Przed nimi wciąż pozostaje ponad połowa trasy - pielgrzymom życzymy wytrwałości, sił i szczęśliwego dotarcia na Jasną Górę.







![Cztery dni za pielgrzymami. Grupa z Ostrołęki dotarła do Huty Mińskiej [ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/img_6545_normal.jpg)
![Dwa dni za pielgrzymami. Grupa z Ostrołęki jest już w Sadownem [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/img_6575_normal.jpg)
![Pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę! [WIDEO, ZDJĘCIA]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/img_6525.jpg)
![To już tradycja! Mieszkańcy Ostrołęki po raz kolejny ugościli ełckich pielgrzymów [ZDJĘCIA, WIDEO]](./luba//dane/pliki/zdjecia/2026/m/dsc08224.jpg)

1
12
23