eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zmarła Marianna Michalska

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
REKLAMA

Ze smutkiem żegnamy Ś.P. Mariannę Michalską, wieloletniego pracownika i działacza kultury, niezapomnianą solistkę Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie".

Rodzinie i Przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 20 lutego o godz. 10.30 w kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego (klasztor), po czym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz miejski.

Tak pisał o Niej Bernard Kielak:
(...) Pochodzi ze wsi Brzozowy Kąt koło Czarni, gdzie urodziła się 16 stycznia 1930 r. (...) Od najmłodszych lat miała bezpośredni, rodzinny kontakt z najlepszymi przykładami tradycyjnego folkloru puszczańskiego. Kontakt ten i wrodzone umiejętności pozwoliły jej już od lat szkolnych stać się artystką ludową w dziedzinie śpiewu i tańca ludowego.
Szkołę podstawową ukończyła z Brzozowym Kącie, następnie pracowała w gospodarstwie rodziców. W 1954 r, wyszła za mąż za Zdzisława Michalskiego. W 1957 r. przeprowadziła się do Ostrołęki a w 1961 r. podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury. W PDK pracowała do 1970 r. kiedy to przeszła do Zakładowego Domu Kultury Ostrołęckich Zakładów Celulozowo- Papierniczych. Mimo różnych reorganizacji, zmian nazwy i przekształceń tej instytucji z domem kultury w Ostrołęce - Wojciechowicach związana była przez ponad 20 lat.

Działalność artystyczną rozpoczęła w reaktywowanym w 1948 r. zespole regionalnym „Czarnia”. Wraz z zespołem, w którym zarówno śpiewała jak i tańczyła, bardzo często występowała na różnych uroczystościach lokalnych, powiatowych a nawet na terenie innych województw. Na przemian ze swa siostrą Władysławą tworzyła wspólnie z Tadeuszem Samslem jedną z najlepszych par tanecznych. Ścisły związek z zespołem z Czarni trwał do 1957 r tzn. do chwili zmiany miejsca zamieszkania. Jednakże Marianna Michalska całkowicie nie zerwała kontaktu z Czarniakami. W miarę potrzeb - znaczniejszych występów czy dalszych tras koncertowych - włączała się do pracy tego zespołu. Posiadana wiedza i uzdolnienia tradycyjne sprawiły, że była jedną z głównych artystek, które prezentowały tradycyjne sposoby wykonywania tańców kurpiowskich dla prowadzącej badania na ten temat p. Grażyny Dąbrowskiej z Instytutu Sztuki PAN.

Z zespołem w Czarni współpracowała do 1961r. W tymże roku została członkiem zespołu regionalnego prowadzonego przez Stefana Mrowińskiego przy Powiatowym Domu Kultury w Ostrołęce.

O występach w PDK p. Michalska mówiła tak: „Występowaliśmy wtedy praktycznie co niedziele i to na terenie całego powiatu, głównie w szkołach, ale też w różnych wioskach; nie było bez naszego zespołu żadnej imprezy kulturalnej, żadnej większej uroczystości a przecież w Warszawie również występowaliśmy bardzo często”. W chwili tworzenia się przy Zakładowym Domu Kultury OZCP ludowego zespołu artystycznego „Kurpie” bez mała cały zespół PDK-u wszedł w skład „Kurpi”.

Z zespołem „Kurpie” związana jest od niemała ćwierćwiecza. Poważna część programów tego zespołu, jak i poprzednich zespołów, zajmowały pieśni wykonywane przez Mariannę Michalską. O jej umiejętnościach śpiewaczych, czystym i silnym głosie, walorach artystycznych pieśni świadczą nagrody zdobywane na różnych imprezach folklorystycznych. Jako przykład można podać nagrodę indywidualną na III Festiwalu Zespołów Regionalnych ZZ Chemików w Jeleniej Górze w 1968 r., na następnym takim festiwalu w Grudziądzu w 1971 r. zajęła II miejsce w kategorii śpiewu, V Folkloriada Chemików przyniosła jej nagrodę honorową, liczne nagrody zdobywała na kolejnych Międzywojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych, Zespołów Śpiewaczych. Gawędziarzy Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kolnie(1979r., 1980 r., 1983 r.) do tego dochodzą nagrody zdobywane na festiwalach festiwalach Kazimierz Dolnym n. Wisłą, Płocku i wielu innych.

Wieloletnia działalność artystyczna Marianny Michalskiej została uhonorowana odznaczeniami resortowymi i państwowymi. W 1975 r. otrzymała Srebrna Odznakę honorową Związku Zawodowego Chemików, a w 1980 r. - Złotą Odznakę tego Związku, w 1978 r. przyznano jej Brązowy Krzyż Zasługi zaś w 19786r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Poza tym jest posiadaczką odznak „Za zasługi dla województwa ostrołęckiego” (1979) i „Zasłużony Działacz Kultury” (1984).
Talent artystki podziwiali nie tylko mieszkańcy naszego kraju. Wraz z Zespołem „Kurpie” odbyła kilka tournee zagranicznych - trzykrotnie występowała w byłym Związku Radzieckim, a także we Włoszech i byłej Czechosłowacji.

Bernard Kielak - "Artyści ludowi województwa ostrołęckiego" cz. II Folklor, Ostrołęka 1993

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×