2015-05-16T13:05:20+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Zmiany w Kodeksie wyborczym: Ustawa daje możliwość nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych

REKLAMA
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Usprawnienie procesu wyborczego, większa transparentność prac komisji obwodowych – posłowie poparli Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Nowe przepisy przewidują m.in., że najpóźniej 21 dni przed wyborami wyborcy będą otrzymywać informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. Obowiązek wysłania takich powiadomień w formie bezadresowych przesyłek będą mieli wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Ponadto zgodnie z nowelizacją, karty do głosowania mają być co do zasady pojedynczymi kartkami z nadrukiem wyłącznie na jednej stronie. W przypadku zbyt dużych rozmiarów jednostronnej karty do głosowania, Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła zdecydować, że karta będzie miała formę broszury - trwale połączonych kartek. Na pierwszej kartce broszury będzie zamieszczana tylko informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu, na drugiej spis treści, a na kolejnych listy komitetów wyborczych.

Ponadto nowelizacja wprowadza przezroczyste urny wyborcze. Dla zagwarantowania tajności głosowania w lokalach wyborczych będą dostępne koperty, do których wyborcy będą mogli włożyć karty do głosowania. Ustawa przewiduje również możliwość nagrywania prac obwodowych komisji wyborczych przez mężów zaufania - chodzi o działania komisji przed rozpoczęciem głosowania, liczenie głosów i ustalanie wyników głosowania. Za upublicznienie nagrań grozić będzie grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł. Materiały te będą mogły być wykorzystywane wyłącznie w postępowaniu sądowym lub prokuratorskim. Ponadto zgodnie z nowymi regulacjami w protokołach obwodowych komisji wyborczych będą podawane przyczyny nieważności głosów. Nowelizacja uzależnia także liczbę członków obwodowych komisji wyborczych, zgłaszanych przez poszczególne komitety, od liczby mieszkańców danego obwodu. W obwodach do 2000 mieszkańców będzie to 6-8 członków, a w przypadku obwodów większych - od 2001 do 3000 mieszkańców nowelizacja przewiduje 8-10 członków. W ustawie zapisano też, że na statkach morskich będzie można tworzyć obwody głosowania, jeśli będą to statki pod polską banderą, dowodzone przez polskiego kapitana. Nie będą one już musiały być w całości własnością polskiego armatora z siedzibą w Polsce.

Ponadto nowelizacja wprowadza kadencyjność członków Państwowej Komisji Wyborczej. Do tej pory byli oni powoływani bezterminowo, a nowelizacja przewiduje 9-letnią kadencję. Członkiem PKW będzie można być do ukończenia 70 lat, potem mandat będzie wygasał. Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, oprócz m.in. zmian dotyczących funkcjonowania PKW i obowiązku wysyłania powiadomień do wyborców, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Ustawa przewiduje też, że regulacje w zakresie przezroczystych urn wyborczych i kopert na karty do głosowania wejdą w życie 1 lipca 2016 r. Prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Senacie.

Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×