2020-09-24T10:27:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Znamy najaktywniejsze sołectwa i liderki wiejskie

REKLAMA
REKLAMA

Wspierają mieszkańców, organizują ciekawe wydarzenia oraz działają na rzecz województwa – takie są mazowieckie sołectwa. Podczas uroczystej gali podsumowującej dwa konkursy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich wyróżnione zostały najlepsze sołectwa i najaktywniejsze liderki wiejskie.

Nagrody wyróżnionym wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Najaktywniejsza liderka wiejska

zdjecie 300
Na terenie Mazowsza działają liczne organizacje zrzeszające mieszkanki obszarów wiejskich. Są to zarówno koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, jak i lokalne grupy. Ich działanie bardzo często oparte jest na pielęgnowaniu tradycji i kultury zarówno całego Mazowsza, jak i małej ojczyzny, z której się wywodzą.

Już po raz siódmy samorząd zorganizował konkurs na najaktywniejszą liderkę mazowieckiej wsi. Liczy się przede wszystkim chęć i potrzeba podejmowania nowych wyzwań oraz już zdobyte osiągnięcia np. w promowaniu wsi czy gminy. Konkurs adresowany jest do liderek społeczności wiejskiej – działaczek lokalnych, członkiń kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania itp.

Jak zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, coraz częściej to właśnie kobiety angażują się w życie społeczne swoich wspólnot. – W tym konkursie nagradzamy panie, które są zaangażowane w pracę na rzecz innych i przyczyniają się do rozwoju „małych ojczyzn” –  podkreśla marszałek.

Z roku na rok do rywalizacji zgłasza się coraz więcej osób, organizacji i samorządów. Do walki o tytuł najaktywniejszej liderki stanęło w tym roku 13 pań. Po ocenie kart zgłoszeniowych, komisja konkursowa przeprowadziła test wiedzy o Mazowszu i PROW/KSOW oraz indywidualne rozmowy ze wszystkimi kandydatkami.

Nagrodę główną w wysokości 7 tys. zł  otrzymała Aleksandra Ziółek z Ruszkowa (gmina Nasielsk). II miejsce oraz nagroda w wysokości 6 tys. zł trafiła do Czesławy Kaim z Pustelnika (gmina Stanisławów). Podium zamknęła Krystyna Walecka ze Żdżar (gmina Kotuń), która otrzymała 5 tys. zł. Dodatkowo każda z pań otrzymała nagrodę rzeczową w wysokości 500 zł.

Komisja przyznała również dwa równorzędne wyróżnienia po 2,5 tys. zł każde – paniom  Adeli Mańkowskiej z Górzna (gmina Górzno) i Agnieszce Gawron-Smater z Kiełpina (gmina Łomianki). Z kolei nagrody specjalne w wysokości po 2 tys. zł trafiły do Doroty Jastrzębskiej z Helenowa (gmina Wiśniew) oraz Marty Krusiewicz z Ludwinowa (gmina Jakubów).

Najaktywniejsze sołectwa


Za nami czwarta edycja konkursu „Najaktywniejsze sołectwo Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – Sukcesy widać po sąsiedzku”. W tym roku do konkursu przystąpiły 24 sołectwa.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, wybierając najaktywniejszych z aktywnych. Jak podsumowuje Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego, sołectwa w życiu mieszkańców pełnią bardzo ważną rolę. – Dzięki tym wspólnotom realizowane są ciekawe projekty i powstają wyjątkowe inicjatywy. Co roku konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem – wskazała.

Do konkursu każda gmina z Mazowsza mogła zgłosić tylko jedno sołectwo. Osiągnięcia, wydarzenia i inicjatywy, zrealizowane inwestycje, które rozwinęły sołectwo przedstawiono w formie dokumentów: tekstów w kronice, sprawozdań, relacji w mediach czy zdjęć.

Tegorocznym laureatem konkursu zostało sołectwo Dziecinów z gminy Sobienie Jeziory. Wieś mikroregionu Urzecze z połączeniem wiejskiej starodawnej zabudowy i nowych obiektów podmiejskiej uniwersalnej stylistyki. To wieś pracowita, pomysłowa i sprawna w działaniu pod kierownictwem sołtysa – Janusza Tolaka. Tu prężnie działa OSP sięgające po zewnętrzne środki. To tu od 2010 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Rozwoju Dziecinowa, a od 2012 r. Stowarzyszenie Wędkarskie „Czajka”. Z kolei od 2018 r. aktywizuje się Koło Gospodyń Wiejskich. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 7 tys. zł.

II miejsce w konkursie zajęło sołectwo Biskupice w podwarszawskiej gminie Brwinów. Od sześciu kadencji wspólnotą kieruje sołtyska Elżbieta Dolota. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

Natomiast III miejsce w tym roku zajęło sołectwo Żdżar, gmina Kotuń. Wieś historyczna z XVI w. dziś wspaniale wykorzystująca fundusz sołecki, środki z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw, ale przede wszystkim ponadprzeciętną aktywność i pracowitość swoich mieszkańców. Sołectwo otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Wyróżnienia w wysokości po 1,5 tys. zł trafiły w tym roku do sołectw: Jasienica (gmina Tłuszcz), Helenów (gmina Wiśniew), Sośninka (gmina Łaskarzew), Mistów (gmina Jakubów), Dąbrowa Chotomowska (gmina Jabłonna), Pogorzelec (gmina Maciejowice), Hornówek (gmina Izabelin) i Stare Kosiny (gmina Wiśniewo).

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7209
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Koncerty
Imprezy, Bale, Dancingi
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×