2020-01-23T19:20:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Znamy przyczynę wycieku substancji ropopochodnych do Narwi [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
2
17

Awaria na terenie zakładów produkcyjnych Stora Enso w Ostrołęce – to przyczyna wycieku substancji ropopochodnej, do którego doszło dziś rano na Narwi. Trwa ustalanie dokładnych okoliczności zdarzenia. W działaniach uczestniczyli m.in. Społeczna Straż Rybacka PZW Narew, inspektorzy WIOŚ, policja i straż pożarna.

 
Początkowo, gdy zauważono, że Narwią płynie plama oleju, nie było wiadomo skąd pochodzi wyciek. Awarie wykluczały dwa duże zakłady produkcyjne sąsiadujące bezpośrednio z Narwią i korzystające w procesach produkcyjnych z wody w rzece. Chodzi tu o Elektrownie Ostrołęka i Storę Enso.
 
Dopiero po kilku godzinach, ustalono miejsce skąd swój początek brał tzw „film olejowy”. Był to kanał zrzutowy należący do Story Enso. O fakcie tym powiadomiono policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Okazało się, że jednak do awarii doszło, lecz nie była ona „bezpośrednio związana z pracą instalacji produkcyjnej” - tak poinformowała nas Agnieszka Stolarow, rzecznik prasowy Stora Enso.
 
„Informujemy, że w dniu 23.01.2020r. na terenie Stora Enso doszło do przedostania się resztek paliwa z separatora serwisowanego przez firmę zewnętrzną, a zamontowanego na systemie kanalizacji deszczowej do kanału odprowadzającego te wody do rzeki. Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że nie jest to zdarzenie bezpośrednio związane z pracą instalacji produkcyjnej. Według naszej najlepszej wiedzy ilość substancji, która dostała się do rzeki była niewielka. W tej chwili w odprowadzanych wodach deszczowych nie ma żadnych zanieczyszczeń. Obecnie skupiamy się na tym, aby zadbać o środowisko i podjęliśmy szereg działań w celu usunięcia widocznych plam. Zakład współpracuje ze Strażą Pożarną oraz WIOŚ, udzielając wszelkich niezbędnych informacji, oraz wspierając Służby w wyjaśnieniu sprawy.” - czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym ostrołęckich zakładów Stora Enso.
 
Niemal od razu po tym, jak plama oleju została zauważona, w miejscowości Dzbenin, ustawiono specjalne zapory, które miały zatrzymać płynącą z prądem rzeki substancję. Nie wiadomo dokładnie jak duża była to ilość, ani z jakim rodzajem substancji mamy do czynienia. Nie wiadomo też czy i jaki wpływ wyciek będzie miał na środowisko naturalne. Ustali to dochodzenie WIOŚ.
 
W ustalaniu źródła wycieku kluczową rolę odegrała załoga Społecznej Straży Rybackiej, która poinformowała służby o plamie oleju a następnie pomagała w zlokalizowaniu wycieku.
 
Do tematu będziemy wracali.
 
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×