eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Zobacz, jak wygląda opuszczony areszt śledczy [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8155
fot. A. Wilgafot. A. Wilga
REKLAMA
zdjecie 8155

Choć wysiedlenie aresztu miało miejsce kilka miesięcy temu wciąż nie podjęto decyzji czy budynek zostanie poddany rewitalizacji i co będzie się znajdowało w opustoszałych murach jednostki. W czwartek nasi dziennikarze zwiedzili budynek Aresztu Śledczego w Ostrołęce.

Więzienie zostało zbudowane w 1903 roku przez władze carskie na ówczesnych obrzeżach miasta. Placówkę umiejscowiono przy ulicy Mikołajewskiej a dzisiejszej ul. Romualda Traugutta.

Forma aresztu śledczego przetrwała w niezmienionej formie i składa się z jednego pawilonu mieszkalnego w centrum terenu, gdzie znajdują się dwa oddziały, części administracyjnej, bramy wjazdowej oraz wieżyczki, która tworzy mur ochronny. W obrębie aresztu znajduje się również część gospodarcza połączona z częścią administracyjną.  Od strony wschodniej zlokalizowana jest kotłownia przylegająca do muru obronnego.

Podczas I i II wojny światowej podczas gdy zniszczenia miasta sięgały 70%, budynki więzienia praktycznie nie zostały uszkodzone,  Do 1915 roku więzieniem zarządzały władze rosyjskie, następnie niemieccy okupanci do roku 1918, później władze polskie. W I dekadzie września 1939 roku władzę przejęli Niemcy natomiast po wyzwoleniu Ostrołęki z początkiem września 1944 roku obiekt podlegał pod zarząd polskich władz.

Z początkiem kwietnia 1940 roku nastąpiły masowe aresztowania, które objęły około 200 osób. Aresztowano lekarzy, pracowników urzędów, starszą młodzież oraz księży. Wśród kilkunastu osadzonych znaleźli się A. Kukliński i J. Psarski. W więzieniu podczas okupacji hitlerowskiej wśród osadzonych znajdowały się także osoby podejrzane o działalność podziemną lub o współpracę z konspiracyjnymi organizacjami.

Po wojnie placówka miała charakter karno-śledczy i była nadzorowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W jednostce umieszczano przeciwników politycznych oraz przestępców. Wśród aresztowanych byli niektórzy żołnierze AK.

Jednostka więzienna do roku 1980 podlegała pod Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie. Na przestrzeni ostatnich 30 lat wielokrotnie zmieniano podległość służbową placówki. Areszt Śledczy w Ostrołęce od połowy sierpnia 2010 roku podlegał OISW w Warszawie a od grudnia OISW w Białymstoku.

W zależności od środków finansowych przeprowadzano wewnętrzną modernizację budynku w tym pomieszczeń administracyjno – gospodarczych i budynku penitencjarnego. W ostatnich latach zwiększono powierzchnię użytkową pawilonu mieszkalnego poprzez adaptację poddasza. Znajduje się tam pokój psychologa, gabinet kierownika penitencjarnego i koordynatorów a także biblioteka, radiowęzeł, kaplica, świetlica oraz kantyna dla osadzonych. Wszelkie prace remontowe wykonywane były w większości przez skazanych. Areszt Śledczy w Ostrołęce jest przystosowany dla 134 osadzonych, wyłącznie mężczyzn tymczasowo aresztowanych i skazanych.

Kilka miesięcy temu wszystkie działy aresztu śledczego zostały przeniesione do Przytuł Starych, miejscowości oddalonej o 12 km od Ostrołęki.

- Dzięki wielkiemu wysiłkowi wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych w ciągu kilku dni z Ostrołęki do Przytuł Starych sprawnie przetransportowano wszystkie działy, a skazanych w kilkanaście godzin (ponad sto osób) przewieziono do nowego zakładu. – powiedział kpt. mgr Tadeusz Dobrowolski, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrołęce. - Wydatnej pomocy w przetransportowaniu osadzonych udzielił nam GISW z Czerwonego Boru i Białegostoku – dodaje Dobrowolski.

Przeznaczenie opustoszałego budynku przy ul. Traugutta nie jest jeszcze znane. Już niedługo zostanie podjęta decyzja w sprawie ewentualnego odnowienia jednostki i jej przeznaczenia.

- Dalsze działania związane z Aresztem Śledczym w Ostrołęce są wciąż kwestią otwartą. Dotychczas nie podjęto ostatecznej decyzji jednak przeznaczenie budynku w dalszym ciągu będzie związane ze służbą więzienną. – powiedział nam kpt. Michał Zagłoba, rzecznik OISW w Białymstoku. Oficjalnej informacji o przeznaczeniu jednostki można spodziewać się z początkiem września – dodaje Zagłoba.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×