zdjecie 9440
zdjecie 9440
zdjecie 9440
2021-03-01T16:10:13+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Zostań rodzicem zastępczym

REKLAMA
REKLAMA
1
0
0

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce poszukuje osób, które chcą i mogą stworzyć rodzinę zastępczą dla dzieci pozbawionych możliwości wychowywania się w rodzinach biologicznych.

Rodzina zastępcza zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodzicielskiej. Każde dziecko marzy o bezpiecznym i pełnym miłości domu. By móc cieszyć się beztroskim dzieciństwem, potrzebuje poczucia spokoju, stabilizacji oraz ciepła rodzinnego. Ideą rodzicielstwa zastępczego jest danie dziecku szansy na lepszy start w życie.

Szukamy osób, które czują wewnętrzną potrzebę niesienia pomocy, miłości i przynależności, a także są gotowe poświęcić swój czas i otworzyć serce.

Poszukujemy kandydatów do pełnienia funkcji:

 • niezawodowej rodziny zastępczej,
 • zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego,
 • zawodowej rodziny zastępczej,
 • specjalistycznej zawodowej rodziny zastępczej.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie nie pozostającej w związku małżeńskim, jeżeli te osoby spełniają następujące warunki:

 • dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
 • nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona,
 • wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego,
 • nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych,
 • są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia raz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym,
 • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło dochodu.

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodzica zastępczego i spełniające ww. warunki kierowane są na bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze, którego głównym celem jest dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wychowywania dziecka w pieczy zastępczej. 

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej wiąże się z wieloma obowiązkami oraz trudnościami. Jednocześnie jest to satysfakcjonująca misja, gdyż często dopiero w rodzinie zastępczej dzieci uczą się co to znaczy być kochanym i otoczonym opieką, widzą prawidłowe wzorce do naśladowania. Jeśli masz w sobie niekończące się pokłady miłości, empatii i energii, otwórz serce i stwórz dzieciom ciepły i bezpieczny dom. Podziel się swoim czasem, a zapewnisz im szczęśliwe dzieciństwo. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce dokłada wszelkich starań by wspierać kandydatów oraz rodziny zastępcze w ich pracy wychowawczej, gdyż nie ma nic ważniejszego niż szczęście dziecka.

Na każde dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej przyznawana jest comiesięczna pomoc pieniężna na jego częściowe utrzymanie. Ponadto zapewniana jest według potrzeb pomoc psychologa, pedagoga, radcy prawnego oraz wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Jeśli wzruszasz się kiedy słyszysz, że dziecko cierpi, jeśli zastanawiasz się jak można mu pomóc zapraszamy do współpracy.

Wszystkich mieszkańców powiatu zainteresowanych sprawowaniem opieki zastępczej serdecznie zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce przy ul. 11 Listopada 68 w godz.  pn., śr., czw. 8.00 – 16.00, wt. 8.00 – 17.00, pt. 8.00 – 15.00, tel. 29 764 23 38 lub 29 764 62 33. Udzielimy informacji i odpowiemy na nurtujące pytania dotyczące pieczy zastępczej. 

Obecnie na terenie powiatu ostrołęckiego funkcjonuje 52 rodzinne formy pieczy zastępczej, w których umieszczonych jest 84 wychowanków, w tym: 9 rodzin zastępczych zawodowych, 1 rodzina zastępcza zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, 1 rodzinny dom dziecka, 20 rodzin zastępczych niezawodowych i 21 rodzin zastępczych spokrewnionych.

REKLAMA
zdjecie 9440
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×