eOstroleka.pl
Ostrołęka,

„Zupa rybna w Odessie” - Spektakl w MŻW

REKLAMA
zdjecie 1901
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na monodram Sebastiana Rysia poświęcony Janowi Karskiemu - emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.

„Zupa rybna w Odessie” to historia wojennych losów najsłynniejszego polskiego emisariusza – Jana Karskiego. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca. Świat dramatu „Zupy rybnej w Odessie” to rzeczywistość, w której blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności.

Spektakl jest wyjątkowym w formie zapisem wojennej drogi Karskiego autorstwa Sebastiana Rysia, aktora, absolwenta Akademii Teatralnej w Warszawie.

Jego dziadek - Zbigniew Ryś - oficer i kurier Armii Krajowej, pseudonim „Fantom”, w 1940 roku był dowódcą udanej Akcji „S” polegającej na uwolnieniu Jana Karskiego z nowosądeckiego szpitala, po tym jak trafił tam, doświadczywszy tortur z rąk gestapo.

W akcję zaangażowana była również siostra Zbigniewa Rysia – Zofia. W stroju zakonnicy zdołała dostać się do szpitala i nawiązać kontakt z Karskim. Po wojnie Zofia Rysiówna była jedną z największych aktorek XX wieku w Polsce.

Opowieść o losach Jana Karskiego to wspólna wędrówka bohatera spektaklu i obecnych świadków na sali. Śledząc jego losy, poznajemy też kulisy decyzji światowych mocarstw, które nie uwierzyły w tragiczną relację.

Spektakl „Zupa rybna w Odessie” odbędzie się w piątek 17 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Twórcy monodramu:
Autor: Szymon Bogacz
Reżyseria: Julia Mark
Ruch sceniczny: Piotr Świtalski
Występuje: Sebastian Ryś

Patroni medialni: PAP, Radio Białystok, „Tygodnik Ostrołęcki”, „Gość Niedzielny”

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×