2016-10-28T12:58:12+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

ZUS może odroczyć termin płatności składek

REKLAMA
zdjecie 7614
REKLAMA
0
1
0

Odroczenie terminu płatności składek w ZUS może uchronić Cię przed wdrożeniem kosztownego postępowania egzekucyjnego. Nie zapłacisz wtedy także odsetek za zwłokę.

Jeśli nie jesteś w stanie opłacić bieżących składek do ZUS, to rozważ złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu będziesz mógł zapłacić składki później. Nowy termin zostanie ustalony w umowie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętaj tylko, aby złożyć wniosek najpóźniej w dniu terminu płatności składek. Jest to bardzo ważne, ponieważ odroczenie może dotyczyć tylko składek bieżących lub przyszłych (tzn. tych, których termin płatności jeszcze nie upłynął).

Odroczenie terminu płatności to pomoc w spłacie zobowiązań oferowana płatnikom, którzy znaleźli się w trudnej, wyjątkowej sytuacji. Zastosowanie tej ulgi jest korzystne, ponieważ podpisanie oraz wywiązanie się z umowy z ZUS uchroni przedsiębiorcę przed wdrożeniem kosztownego postępowania egzekucyjnego. Dodatkowo opłata prolongacyjna, która jest wtedy naliczana, stanowi tylko połowę wysokości odsetek za zwłokę, które pobiera się, gdy bieżące zobowiązania względem ZUS stają się zaległościami.

Zastosowanie tej ulgi, pomimo oczywistych zalet, jest stosunkowo niewielkie - na terenie działania płockiego oddziału w III kwartale złożono w tej sprawie tylko 11 wniosków. Przyczyną takiego stanu może być strach przed kontaktem z ZUS. Tymczasem dobrowolne formy spłaty należności są korzystniejsze od ich przymusowego dochodzenia - zarówno dla płatników składek, jak i samego Zakładu.

Od września klienci płockiego ZUS mogą skorzystać z dodatkowej pomocy w spełnieniu formalności związanych z uzyskaniem odroczenia terminu płatności. Specjalnie wyszkoleni pracownicy, doradcy ds. ulg i umorzeń, pomagają zgromadzić niezbędną dokumentację oraz wypełnić stosowny wniosek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca w ten sposób płatników składek do korzystania z oferowanych im ulg.

Więcej o odroczeniu terminu płatności dowiesz się na stronie www.zus.pl, pod numerem 22 560 1600 oraz w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×