eOstroleka.pl
Polska,

ZUS ogłasza zmiany w delegowaniu pracowników

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Szczegółowe poradniki i specjalni doradcy, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze delegowania pracowników. To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że w tym roku liczba zaświadczeń A1 może przekroczyć pół miliona. Tylko w płockim ZUS w I półroczu wydano ich aż 4 389.

Zaświadczenie A1 to dokument wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy poruszających się w granicach UE. Potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do osoby, która jest delegowana do pracy za granicę, przenosi za granicę pracę wykonywaną w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub wykonuje pracę w więcej niż jednym państwie. ZUS wydaje je na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek. W ostatnich latach liczba zaświadczeń dynamicznie rośnie. Od 2012 r. do 2015 r. wzrosła o ponad 120 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku przekroczy już 500 tys.

- Ta rosnąca dynamika skłania nas do podjęcia działań, które usprawnią proces wydawania zaświadczeń po stronie Zakładu i jednocześnie wyeliminują możliwe błędy, które niestety we wnioskach o zaświadczenia A1 się pojawiają – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS.

Usprawniając cały proces wnioskowania i wydawania zaświadczeń A1, ZUS wprowadził w październiku ogólnopolski rejestr zaświadczeń w miejsce rejestrów oddziałowych. Na stałe eliminuje on sytuacje, w której to przedsiębiorcy, aby przyspieszyć proces wydania zaświadczenia, sami wypełniali papierowy druk. Teraz są one wydawane ze specjalnej aplikacji, która towarzyszy elektronicznemu rejestrowi A1.

Dodatkowo Zakład wprowadza doradców, którzy na salach obsługi klientów mają służyć pomocą osobom występującym o zaświadczenie A1. Pomogą oni wypełnić wniosek i przygotować niezbędne dokumenty, a także udzielą wyczerpującej informacji w zakresie właściwego ustawodawstwa. Na początek doradcy pojawią się pilotażowo w oddziałach, do których wpływa najwięcej wniosków o A1. Obok doradców ZUS wprowadza specjalne poradniki dla wszystkich chętnych do skorzystania z zaświadczeń A1, które to przeprowadzą krok po kroku przez proces wnioskowania. Poradniki są teraz konsultowane z przedsiębiorcami, aby ich treść jak najbardziej spełniała oczekiwania klientów ZUS.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×