eOstroleka.pl
,

Związkowcy ostro o wstrzymaniu budowy elektrowni w Ostrołęce: „To decyzja polityczna”

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. energa.pl fot. energa.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

Dotarliśmy do pisma związkowców z ostrołęckiej elektrowni. Podpisali się pod nim przedstawiciele wszystkich trzech związków zawodowych. Związkowcy w ostrych słowach komentują decyzję spółki o wstrzymaniu budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce.

Poniżej publikujemy całą treść pisma:

Organizacje Związkowe działające w ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA z ogromnym niepokojem zapoznały się z decyzją o zamrożeniu budowy Elektrowni Ostrołęka C ( przyczyną są m.in. trudności z uzyskaniem finansowania).

W tym miejscu stawiamy pytanie - czy Zarząd ENERGA SA nie znał skali wielkości inwestycji podejmując decyzję o projekcie budowy? Niepokój ten podziela cała Załoga Naszego Przedsiębiorstwa, a także społeczność Miasta Ostrołęki i Regionu. Tak niezwykle szeroki wydźwięk tej lakonicznej decyzji to skutek istotnych konsekwencji i łatwych do przewidzenia skutków, które ujawnią się już wkrótce nie tylko w kondycji finansowej spółki, ale także w infrastrukturze społecznej i przemysłowej całej Kurpiowszczyzny. Oczywistym przecież jest, że decyzja ta to nie tylko zmarnowane przez Spółkę ENERGA SA i ENERGA Elektrownie Ostrołęka SA dziesiątki a może nawet setki milionów złotych. To także utrata szans na rozwój gospodarczy ,regionu i nowe miejsca pracy. To prawdziwy cios dla przedsiębiorstwa i lokalnej społeczności.

Paradoksalnie, wydźwięk tego typu decyzji osłabiać może jedynie występująca w kraju ich mnogość i powszechność. Właściwie codziennie wszyscy jesteśmy zmuszani do biernej obserwacji marnotrawienia publicznych pieniędzy na ogromną  skalę. Codziennie dowiadujemy się o sytuacjach, w których poszczególni ministrowie podejmują decyzję o wydatkowaniu z budżetu spółki lub z kas powiązanych ze Skarbem Państwa przedsiębiorstw setek milionów złotych na nowoczesne okręty (osławiona KORWETA), których potem kadłuby jako złom mają zostać przetopione w hutach, czy odcinki autostrad, które następnie przez kolejne lata urywają się w polu. Podobnie jak wystarczy spojrzeć przez okno Naszego Zakładu Pracy - rondo bez  nazwy i prowadzące donikąd. Decyzja o zamrożeniu budowy Elektrowni Ostrołęka C, obok skandalicznie wręcz remontowanego w minionych latach turbozespołu TZ - 6  doskonale wpisuje się w taką politykę niekompetencji i marnotrawstwa.

W chwili obecnej inwestycja ta wykazuje znaczne zaangażowanie finansowe. Za dziesiątki milionów złotych wykupiono grunty, wycięto lasy i zniwelowano teren, rozpoczęto prace nad przebudową węzłów drogowych i ciepłowniczych. Przeprowadzono kosztowne a nawet zbyt kosztowne analizy oraz sporządzono kompleksowe plany. Projekt Elektrowni Ostrołęka C wpisany został w polski system energetyczny. Skalę rozgoryczenia pogłębia dodatkowo fakt, że inwestycja ta nie była inwestycją zewnętrzną. Decyzję o wstrzymaniu odbieramy jako decyzję polityczną. Zapominamy, że niechęć to jedno a realia to drugie. Zapominamy, że Energa Elektrownie Ostrołęka są ma szczególne podłożenie. Sprawnie sprzedano pierwszy etap inwestycji. Była prasa radio i telewizja. Sukces. Nowy blok energetyczny to nowe miejsca pracy. Jedna z większych inwestycji w energetyce. Było czym się chwalić. Wszystkie dotychczasowe działania finansowane były w głównej mierze środkami naszej Grupy Energetycznej, co oznacza, biorąc pod uwagę jego usługowy w stosunku do mieszkańców charakter, pośrednio z ich środków. Inwestycja ta rozbudziła nadzieję mieszkańców na rozwój regionu. A także na dziesiątki lub nawet setki nowych miejsc pracy przy budowie  a następnie po rozruchu w samej elektrowni a także w przedsiębiorstwach z nią powiązanych. Te wszystkie wysiłki n nadzieje spuentowane zostały podjętą w ciszy odległego gabinetu, krótką i lakoniczną decyzją, która oznacza nie tylko ogromne marnotrawstwo, ale także zaprzepaszczone nadzieje na rozwój i nowe miejsca pracy.

Obecny system planowania w Spółkach Skarbu Państwa kojarzony jest z nieudolnością,marnotrawstwem i politykierstwem. Biorąc jednak pod uwagę ilość błędnych decyzji i skalę zmarnowanych środków publicznych można dojść do wniosku, że jest to celowe działanie określonej grupy ludzi. Nie chcemy powtarzać za panem Ministrem Gowinem „sitwa”. Szczególnym niepokojem napawa natomiast fakt, iż marnotrawstwo to dokonuje się w obliczu kryzysu ekonomicznego, którego skutki Rząd Polski przerzuca w głównej mierze na własnych obywateli.

Z jednej strony likwiduje się szkoły, ogranicza zasiłki społeczne i wydłuża okres zatrudnienia, uzasadniając to trudną sytuacją finansów Państwa a z drugiej strony lekką ręką marnuje się miliardy złotych na niewdrożone lub zastopowane inwestycje. Osoby podejmujące takie decyzje muszą pamiętać, że motorem gospodarczym nie są analizy i planowania w ciszy gabinetów (jak to jest w naszym przypadku tj. Energa Elektrownie Ostrołęka  SA). Oby przypadkiem nie okazało się, że decyzji o zamrożeniu inwestycji nie oparto na analizie tych samych osób, które rekomendowały kiedyś jej rozpoczęcie. A może w późniejszych latach, ktoś w ciszy gabinetu  ponownie zamówi kosztowne kalkulacje i wyceny, które na jakiś czas odmrożą inwestycję, by po kolejnej analizie zamrozić ją ponownie. I jak w obecnym wypadku nie będą to ludzie z naszego regionu. Może im gorzej u nas to lepiej u NICH.

Organizacje związkowe działające w Energa Elektrownie Ostrołęka SA oraz społeczność ostrołęcka stanowczo sprzeciwiają się by ten chocholi taniec (takie działania) finansowany był środkami Naszej Grupy Energetycznej, Naszego Przedsiębiorstwa a tym samym środkami Mieszkańców Regionu. Pamiętajmy, że za każdą wydaną złotówkę w końcowym procesie płaci klient czyli odbiorca energii elektrycznej. Czy takie wyliczenia są obce Panu Rostowskiemu - Ministrowi Finansów. Wzywamy do ponownego przeanalizowania podjętych decyzji i nie blokowania rozwoju Spółki Energa Elektrownie SA oraz całej Kurpiowszczyzny.

Jednoznacznie stwierdzamy że bez pomocy Państwa i osobistego zaangażowania takiej osoby, która ma wpływ na decyzję i rozwój Kurpiowszczyzny, zepchniemy nasz Region po raz kolejny w strefę biedy i bezrobocia.

Przewodniczący Zarządu Związku Zawodowego Energetyków ENERGA Elektrownie Ostrołęka S.A. - Barbara Osińska,

Przewodniczący Komisji Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze w Energa Elektrownie Ostrołęka SA - Zbigniew Edward Mierzejewski

Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. - Przewodniczący Wojciech Prusik.
  

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×