2017-06-28T10:53:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 0%
Powiat ostrołecki,

Budowa „Dom dla dzieci" w Czarnowcu dobiega końca

REKLAMA
REKLAMA
0
1
1
Dobiega końca realizacja inwestycji pn.„Dom dla dzieci" w Czarnowcu. Prace budowlane zakończyły się w terminie, a ten mijał 31 maja. Budynek czeka na odbiór.  Po odbiorze, powiat będzie mógł wystąpić o pozwolenie na utworzenie placówki opiekuńczo – wychowawczej do wojewody mazowieckiego. - Dołożymy starań, aby Dom zafunkcjonował we wrześniu – informuje Emilia Szymańska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrołęce.

Przypomnijmy, że wykonawcą, wyłonionym w przetargu jest Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji - Kazimierz Mitelsztedt z Ostrołęki. Fundusze na inwestycję zostały zabezpieczone przez Powiat Ostrołęcki. -  Łączne wydatki poznamy po zakończeniu inwestycji i jej wyposażeniu – mówi pani dyrektor. Powierzchnia  Domu to ok. 280 m kw. Na górze znajduje się 7 pokoi dwuosobowych i dwie łazienki, na parterze – salon z kuchnią z wyjściem na taras, duża łazienka, pokój indywidualnych spotkań, pokój wychowawców, hol, kotłownia z oddzielnym wejściem. Powierzchnia działki to ok. 15 arów. Podwórko jest ogrodzone, oświetlone. Znajduje się na nim  budynek gospodarczy z dwoma pomieszczeniami. Jedno na kosze na śmieci/odpady), drugie będzie służyło do przechowywania sprzętu, rowerów itp. Jest też miejsce na ognisko, betonowy grill, ławki, stoliki. Część działki została wyłożona kostką, także  miejsca parkingowe.

„Dom dla dzieci" to placówka opiekuńczo – wychowawcza dla 14 dzieci typu socjalizacyjnego, w tym będą trzy  miejsca interwencyjne. - Do takiej placówki umieszcza się dzieci powyżej 10. roku życia, zatem będą to dzieci starsze. Obecnie na terenie innych powiatów przebywa ośmioro dzieci w placówkach opiekuńczo – wychowawczych. Podjęliśmy czynności dot. przeniesienia dzieci, jednak znaczące w tym jest stanowisko dziecka, które musimy uwzględnić. Dwie wychowanki nie wyraziły zgody na przeniesienie, jedna w sierpniu opuszcza placówkę – informuje Emilia Szymańska. -  Na pewno na początku nie będzie 14 dzieci, ale sukcesywnie zaczniemy umieszczać dzieci również z innych powiatów, o ile będą miejsca. Jeśli chodzi o kadrę, to muszą być to osoby z wykształceniem określonym w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, mające wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu pracy z dzieckiem. Wychowawcy zostaną zatrudnieni w systemie zmianowym.

Placówka w Czarnowcu powstaje na przykładzie podobnych takich domów  w Polsce. W województwie mazowieckim pierwszy powstał w Otwocku. Powstają także w  innych powiatach na Mazowszu.

Ich zaletą jest to, że domy są 14- osobowe, warunki zbliżone są do warunków panujących w rodzinie. Dzieci włączone będą do wszystkich czynności związanych z zaspokajaniem codziennych potrzeb, poprzez treningi praktyczne nabędą umiejętności zarządzania budżetem, dokonywania zakupów, planowania tych zakupów, sprzątania, gotowania, dbania o czystość, o zagospodarowanie podwórka itp. Ważnym elementem jest nauka dobrej organizacji rodzinnego funkcjonowania dzieci (podział czynności domowych, wspólne posiłki, rozrywka, wolny czas) a także wyrobienie odpowiedzialności za wspólny dom – wymienia dyrektor PCPR.  Oczywiście głównym celem „Domu" jest przygotowanie wychowanków, aby jak najlepiej mogli funkcjonować w życiu dorosłym, już po opuszczeniu  placówki. – To, jak będą sobie radzić w życiu dorosłym, zależy bardzo od nich samych, ale także od kadry, która będzie ich prowadziła w tym procesie usamodzielniania. – mówi Emilia Szymańska.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Ja , 23:10 28-06-2017,   100%
Emilia Szymańska? Chyba Wanda Emila Szymańska. Taka Pani Dyrektor i publicznie przedstawia się z drugiego imienia ??
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepszy komentarz
~Ja , 23:10 28-06-2017,   100%
Emilia Szymańska? Chyba Wanda Emila Szymańska. Taka Pani Dyrektor i publicznie przedstawia się z drugiego imienia ??
odpowiedz   •   oceń :  
Zobacz również