eOstroleka.pl
Polska,

Czy generał Ścibor-Rylski to TW „Zdzisławski”?

REKLAMA
zdjecie 4520
zdjecie 4520
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. youtube) Generał Zbigniew Ścibor-Rylski (fot. youtube)
REKLAMA

„Nasz Dziennik” informuje, że w archiwum IPN zachowała się teczka tajnego współpracownika o pseudonimie „Zdzisławski”, którym miał być gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Informacja o teczce personalnej TW „Zdzisławski” pojawiła się w wydanej w zeszłym roku książce Marka Lachowicza pt. „Wspomnienia cichociemnego”, do której wstęp i opracowanie naukowe przygotował historyk rzeszowskiego oddziału IPN Krzysztof A. Tochman.

Lachowicz był żołnierzem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, podobnie jak Zbigniew Ścibor-Rylski. I to właśnie w przypisie zawierającym biogram obecnego prezesa ZPW znajduje się informacja, że został on w 1947 r. zarejestrowany przez Wydział I WUBP Poznań jako TW „Zdzisławski”. Wykorzystywany do 1964 r., kiedy to wyprowadził się z Poznania do Warszawy. Równocześnie, przynajmniej od 1956 r., współpracował z Departamentem I oraz Departamentem II MSW. Wg zachowanych dokumentów, inwigilował swoją żonę (...), jak również rozpracowywał Międzynarodowe Targi Poznańskie i środowiska polonijne w USA.

- Badałem teczkę personalną tajnego współpracownika, która znajduje się w archiwum IPN w Warszawie. Wynika z niej, że pan gen. Zbigniew Ścibor-Rylski został zarejestrowany jako tajny współpracownik. W tej teczce nie znalazłem zobowiązania do współpracy, jak również informacji o pobieraniu pieniędzy, ale jest tam szereg, łącznie kilkadziesiąt innych dokumentów, z których wynika, do jakich zadań był wykorzystywany, są to m.in. informacje pracowników bezpieki dotyczące jego rodziny - powiedział „Naszemu Dziennikowi” Krzysztof A. Tochman.

Historyk dodaje, że akt rejestracji został również odnotowany w ewidencji operacyjnej UB-SB.
Z kolei dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik biura edukacji publicznej warszawskiego oddziału IPN, mówi, że żołnierze AK i WiN byli dla władz komunistycznych podstawową kategorią wrogów, stąd też podejmowanie wszelkich możliwych działań destrukcyjnych w walce z tym środowiskiem były w użyciu, dotyczyły zarówno represji fizycznych, jak i działań operacyjnych, mających na celu jego rozłożenie moralne.

Historyk zaznacza jednak, że każdy taki przypadek należy rozpatrywać oddzielnie. - Czy pan gen. Ścibor-Rylski współpracował, czy nie, to on powinien odpowiedzieć na to pytanie - podkreśla z kolei Tochman.
Niestety, „Naszemu Dziennikowi” nie udało się uzyskać opinii gen. Ścibora-Rylskiego. Także Związek Powstańców Warszawskich odmawia w tej sprawie komentarza.


[źródło: Nasz Dziennik]

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×