eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Fatalna frekwencja w głosowaniu budżetu obywatelskiego. Z roku na rok wpływa coraz mniej projektów

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
REKLAMA

Coś niedobrego dzieje się z ostrołęckim budżetem obywatelskim. Od kilku lat zgłaszanych jest coraz mniej projektów, a nad frekwencją w głosowaniu wypada jedynie spuścić zasłonę milczenia.

Niedawno zakończono głosowanie w budżecie obywatelskim 2023. To kolejny rok, w którym mieszkańcy Ostrołęki mogli głosować na zgłaszane przez lokalnych społeczników projekty, mające na celu wykonanie inwestycji potrzebnych na danych osiedlach czy nawet organizację wydarzeń kulturalnych w mieście. Przykładowo, dzięki takim inicjatywom, w Ostrołęce zagości w przyszłym roku Kurpiowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Biorąc pod uwagę fakt, że w innych miastach takie jarmarki to prawdziwy hit, a do tego nasz region jest bogaty kulturowo (w końcu Kurpie), może być to strzał w dziesiątkę.

Ale takich strzałów powinno być więcej, tymczasem 10 to liczba projektów, na jakie można było w tym roku głosować. Liczba bardzo niska, w porównaniu do poprzednich lat. Przykładowo: w 2020 roku głosowano na 35 projektów, w 2021 roku na 30 projektów.

Liczba głosujących mieszkańców też spada. Kilka lat temu w głosowaniu brało udział nawet 9 tysięcy mieszkańców. W budżecie obywatelskim 2020 ta liczba spadła do niespełna 7 tysięcy, ale i tak była przyzwoita. W poprzednim roku było to blisko 6 tysięcy - nie jest tragicznie. Ale w tym roku... 1583 głosy. Wygląda to tak, jakby budżet obywatelski interesował już tylko garstkę mieszkańców. Frekwencja wyniosła 3,17 procent, a niektóre wybrane do realizacje projekty zdobyły niewiele ponad 20 głosów.

Niektóre inwestycje budżetu obywatelskiego z lat poprzednich wciąż czekają na realizację, a prezydent Ostrołęki jako przyczynę takiej sytuacji wskazuje m.in. inflację, ceny materiałów i paliw.

Czy obecna formuła budżetu obywatelskiego wyczerpała się?

To pytanie pada coraz częściej. Urząd Miasta propagował głosowanie, ale możliwe, że potrzebne będą nowe siły, by ponownie zachęcić ostrołęczan do wzięcia udziału w tej inicjatywie. Na faceboookowej stronie miasta internauci proponowali m.in. głosowanie na osiedlowych zebraniach czy festynach - wszak mieszkańców jest coraz mniej, a z tych, co są, wiele osób to ludzie starsi, często nie korzystający z internetu. Być może to dobry trop, ale warto zauważyć, że w tej edycji prawie 55 proc. głosów oddano tradycyjnie, więc w sieci też jest nad czym pracować.

Czas pokaże, w którym kierunku pójdzie budżet obywatelski. Jest to jednak na tyle cenna inicjatywa, że warto ją kontynuować. Jest szansa zmieniać przestrzeń miejską na lepsze i z tej szansy warto korzystać.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×