eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Budżet Obywatelski. Dlaczego niektóre inwestycje nie są realizowane? Inflacja, ceny materiałów, koszty...

REKLAMA
zdjecie 2232
zdjecie 2232
Ratusz
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki poinformował o niezrealizowanych inwestycjach z Budżetu Obywatelskiego. Łukasz Kulik podkreślił, że większość zadań zrealizowano, choć sytuacja nie jest łatwa w związku z wieloma czynnikami, np. inflacją. Co z niezrealizowanymi projektami? Do końca nie wiadomo...

Budżet Obywatelski to interesująca procedura: mieszkańcy zgłaszają projekty, jakie chcieliby zrealizować, później są one poddane głosowaniu, a następnie powinny być zrealizowane. Powinny, bo w Ostrołęce nie wszystkie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

- W związku z docierającymi do mnie licznymi pytaniami i uwagami od mieszkańców Miasta Ostrołęki jak również osób, które angażowały się w bezpośrednie przygotowywanie i składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Miasta Ostrołęki w latach 2020-2022, wnoszę o udzielenie mi odpowiedzi w zakresie ustalenia przyczyn niezrealizowania projektów, które zostały wybrane do realizacji - napisał w interpelacji do prezydenta Łukasza Kulika radny Paweł Niewiadomski.

Przewodniczący klubu radnych Nasza Ostrołęka poprosił o wskazanie szczegółowo wszystkich niezrealizowanych projektów, wskazanie, jakie były przyczyny ich niezrealizowania do tej pory oraz na jakim etapie jest realizacja i kiedy można się jej spodziewać.

Prezydent Ostrołęki w odpowiedzi poinformował, że większość zadań z ostatnich lat udało się z powodzeniem zrealizować.

- Rosnąca inflacja, ceny materiałów, paliwa oraz płac pracowników powodują, że trudno zaplanować racjonalny i możliwy do realizacji budżet inwestycji na kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku budżetu obywatelskiego, do którego konsultacje przeprowadzane są z rocznym wyprzedzeniem - poinformował prezydent Łukasz Kulik.

Włodarz miasta podkreślił, że pomimo takiej możliwości prawnej, Ostrołęka nie zdecydowała się na zawieszenie realizacji projektów w 2022 roku lub całej procedury konsultacji na lata 2023-24.

Prezydent wymienił inwestycje, które nie zostały zrealizowane z budżetu obywatelskiego. W 2020 roku były to dwie inwestycje. Wykonanie częściowego oświetlenia ulic Fortowej, Działkowej i Sztandarowej na osiedlu Łazek nie zostało zrealizowane, jak wskazał prezydent Kulik, ze względu na znacznie wyższy koszt jego wykonania, niż zakładał projekt budżetu obywatelskiego. Z kolei "Chusteczkowe Ogrody" podzielono na dwie części, w jednej został wyłoniony wykonawca i jest procedowana umowa na wykonanie prac, w drugiej - zadanie jest na etapie prac projektowych.

Z Budżetu Obywatelskiego 2021 lista jest dłuższa, a na liście znalazło się 8 inwestycji. Niektóre zadania przełożono na 2022 rok, w niektórych trwają prace projektowe, a np. przy budowie nawierzchni na Żytniej trzy postępowania nie przyniosły skutku, bo koszty były zbyt wysokie.

- Z uwagi na toczące się postępowania, nie jesteśmy w stanie określić, które zadania inwestycyjne skierowane do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok, nie zostaną zrealizowane w bieżącym roku - poinformował prezydent Łukasz Kulik.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×