2017-11-21T10:00:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Goworowo w roli gospodarza Przeglądu Legend Mazowsza [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
0
0
0
W Goworowie odbyła się kolejna już 15. edycja Wojewódzkiego Przeglądu Legend Mazowsza.

Organizatorami tego wydarzenia, 16 listopada, byli: wójt gminy Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Goworowszczyzny.

- „Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie ... – legendy Mazowsza” to konkurs, który ma na celu pobudzenie społeczeństwa do poszukiwań i odkrywania uroków, tradycji, historii własnego regionu, najbliższej okolicy. W każdej miejscowości, dalszej, bliższej znajdują się miejsca cudowne, tajemnicze i urokliwe, trzeba je tylko  znaleźć i pokochać mówiła prowadząca.

Występy grup teatralnych  oceniała komisja w składzie: Krystyna Drabot, emerytowana polonistka, literatka, mieszkanka  gminy Goworowo,  Krystyna Reluga, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, Bożena Załęska,  instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, Paulina Hoffman i Maria Kulczyk - pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Komisja oceniała  wg następ. kryteriów: dobór legendy pod kątem możliwości wykonawczych uczestników; umiejętność zaprezentowania zgodnie z legendą lub przekazami źródłowymi (m.in. zachowanie gwarowego brzmienia tekstów); warsztat aktorski (dykcja); wykorzystanie strojów i rekwizytów, reżyseria i ogólny wyraz artystyczny.

Jako pierwsza zaprezentowała  się  grupa „I raz, dwa, trzy” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie w przedstawieniu „O sierotce Marysi i jej złej macosze”. Scenariusz powstał na podstawie utworu autorstwa Walerii Żarnoch ze zbioru „Cudowny bijak”. Opiekunem grupy jest pani Jadwiga Zaciek.  Następnie na scenę wyszły Skrzaty z Przedszkola Samorządowego w Goworowie.  Przedstawiły  legendę o tym, skąd się wzięły trzy wieże w herbie Przasnysza. Legenda nawiązuje do powstania nazwy miasta Przasnysz oraz jego herbu. Opiekunkami grupy są: Wiesława Wasilewska, Beata Piechocka i Urszula Kordasz.  Kolejne na scenie były Świetliki. Są to uczniowie szkoły podstawowej im. J.Korczaka w Pasiekach. Legenda, którą zobaczyliśmy  w ich wykonaniu nosi tytuł „Złota Kaczka”. Scenariusz powstał na podstawie Legend Warszawskich autorstwa Artura Oppmana. Opiekunkami grupy są Agnieszka Solmińska i Anna Ruszczyk.
Po nich wystąpiła klasa IB ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Dzieci przedstawiły  legendę pod tytułem „Warszawski Bazyliszek”. Opiekunką grupy jest Agnieszka Puczkowska.

Proskenion to z kolei grupa gimnazjalistów ze szkoły podstawowej w Goworowie. Zaprezentowała  legendę pod tytułem „Syrena”.  Opiekunką grupy jest Agnieszka Dudziec. Jako ostatnia zaprezentowała  się grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Kuninie. z legendą „Jaś grajek i Królowa Bona”. Scenariusz powstał na podstawie „Legend i podań Kurpiów”,  wydanych przez Związek Kurpiów w 2008 r. Opiekunami grupy są: Sylwia Zięba, Joanna Łojek, Konrad Drabot.

Nagrody dla młodych artystów ufundowali: Powiat Ostrołęcki oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. Swoje wyróżnienie  przyznała też kierownik gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie. Po obradach jurorzy postanowili nagrodzić m.in.  grupę z Pasiek za muzykę i śpiew. Wiktor Kowalski otrzymał wyróżnienie indywidualne;  "I raz, dwa, trzy" za piękne posługiwanie się językiem gwarowym; Skrzaty z przedszkola za kreacje aktorskie, wyuczone długie kwestie. Wyróżnienie indywidualne zdobyła Olga Strzałkowska. Klasy IB z Goworowa została nagrodzona  za kostiumy i odwagę w grze,  Proskenion z gimnazjum za efekty specjalne i  widowiskowość, grupa z  Kunina za magiczną atmosferę, scenografię, Zaś tytuł  najlepszej aktorki Przeglądu  otrzymała Sylwia Orłowska z gimn. w Goworowie - za rolę Barnaby.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również