2018-01-26T20:00:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Polska,

Kredyt samochodowy – co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz ubiegać się o jego przyznanie?

REKLAMA

Zakup nowego auta to jeden z większych wydatków, ponoszonych zazwyczaj kilka razy w ciągu całego życia. W niektórych przypadkach może stanowić inwestycję, na przykład wtedy, gdy będzie to niezastąpiony środek transportu do pracy lub wręcz narzędzie do jej wykonywania, tak jak to ma miejsce np. w branży taksówkarskiej. Poznajcie najważniejsze informacje dotyczące kredytu samochodowego.

Kredyty samochodowe – garść cennych informacji

Wiele osób, które nie mają własnych środków na sfinansowanie zakupu auta, stoi przed dylematem: czy lepiej wybrać kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy. Zaletą tego drugiego jest łatwość i szybkość jego pozyskania. Jeśli zaś chodzi o kredyt samochodowy, to tu wymagany jest zazwyczaj wkład własny przy zakupie auta, a także wiąże się on z wiele niższym oprocentowaniem w stosunku do kredytu gotówkowego.

Na całą sumę kredytu składa się oczywiście rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), opłata przygotowawcza oraz kwota udzielanej nam gotówki. 

Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas zaciągania kredytu na zakup samochodu

Osoby rozważające wzięcie kredytu, muszą mieć na uwadze:

  • okres spłaty kredytu – krótszy czas spłaty kredytu może być bardziej opłacalny;
  • wysokość raty – dostosowana do naszych możliwości finansowych;
  • wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) – kwota, jaką faktycznie będziemy musieli oddać pożyczkodawcy, czyli tak naprawdę całkowity koszt związany z zakupem auta. 

Wzięcie samochodu w leasing. Z czym się wiąże?

Istnieją dwa rodzaje leasingu: leasing operacyjny i leasing finansowy. Każdy z tych typów różni się kwestiami podatkowymi.

Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to wśród jego największych zalet można wymienić optymalizację podatkową w działalności gospodarczej (oszczędność na podatku VAT i podatku dochodowym). Ten pierwszy można odliczyć w wysokości 50%, a drugą połowę można wliczyć w koszty. Oznacza to, że przedsiębiorca za sprawą leasingu może wpisać zakupu pojazdu jako koszt uzyskania przychodu. Ponadto, zoptymalizować podatkowo możemy również ratę leasingową. Okres amortyzacji samochodu osobowego wynosi 60 miesięcy. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych musi być rozciągnięte w czasie – przedsiębiorca nie może wpisać całej wartości kosztu w miesiącu jego zakupu. Warto wiedzieć, że wykup samochodu może się odbyć prywatnie lub na firmę. Tutaj również można liczyć na pewne oszczędności wynikające z odliczenia podatku VAT. Jak widać, zakupienie auta w leasingu operacyjnym jest opłacalne, dlatego warto je przemyśleć.