2017-10-19T20:12:47+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego w PWSIiP

REKLAMA
fot. PWSIiP
0
0
0
Łomża jest gospodarzem Międzynarodowego Forum Gospodarczego Subregionu Łomżyńskiego, odbywającego się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

- Polska poprawia swoją pozycję w rankingach innowacyjności, np. w rankingu Bloomberga, ale stosujemy częściej innowacyjność marketingową, niż produktową. Powinniśmy łączyć innowacyjność  przede wszystkim z przedsiębiorczością, bo tylko przedsiębiorstwo wytwarza wartość dodaną  – przekonywał  w PWSIiP w Łomży profesor Henryk Wnorowski, kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego potrwa dwa dni (19-20 października). Jego inicjatorami są m.in. Starostwo Powiatowe w Łomży oraz zawiązane w 2015 roku stowarzyszenie Łomżyńskie Forum Samorządowe, które zrzesza osiemnaście samorządów.

- Wbrew głosom malkontentów nasza idea się sprawdza, integruje samorządy. Wynika to z braku kompleksów – przekonywała prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego oraz wiceprezydent Łomży dr Agnieszka Muzyk, witając licznych gości: samorządowców, delegacje z zagranicy, przedstawicieli ministerstw, notabli i przedsiębiorców.

Jak w Bawarii

- Chciałbym, aby Ziemia Łomżyńska była drugą Bawarią – przekonywał poseł Lech Kołakowski, przypominając, że trampoliną rozwoju regionu będą inwestycje rządowe, między innymi infrastrukturalne, budowa drogi Via Baltica, drogi krajowej 63 integrującej Kolno, Zambrów, Łomżę i Wysokie Mazowieckie. – Jestem także orędownikiem utworzenia szybkiej kolei łączącej subregion ze stolicą naszego kraju i innymi państwami – mówił poseł.

Innowacyjność regionów

Profesor Henryk Wnorowski w popularnonaukowej prelekcji odniósł się do tematyki innowacyjności. – Wiele się w tej materii zmienia w Europie. Jeszcze w 2000 roku w Strategii Lizbońskiej innowacyjność postrzegana była poprzez pryzmat konkurencyjności. Padały wówczas deklaracje, że Unia Europejska dogoni i przegoni Stany Zjednoczone. Strategia Europa 2020 odnosi innowacyjność do przedsiębiorczości. To znak, że Unia Europejska zmienia azymut z polityki socjalnej na kwestie pragmatyzmu gospodarczego – mówił Henryk Wnorowski. Profesor chwalił inicjatywę Łomżyńskiego Forum Samorządowego. – Regiony także mogą być innowacyjne. W ujęciu akademickim zajmujemy się tą tematyką na poziomie mezoekonomicznym – wyjaśnił.  

Polska jest na dwudziestym drugim miejscu w rankingu innowacyjności Bloomberga. Na ranking składają się takie komponenty jak m.in. udział wydatków na badania i rozwój w stosunku do PKB (35. miejsce Polski), wydajność pracy (35. miejsce), lokalny zasięg szkolnictwa wyższego (15. miejsce).

- Rankingi, jak to rankingi, mają różne metodologie, niektóre biorą pod uwagę liczbę zarejestrowanych patentów w przeliczeniu na mieszkańców  –tłumaczył profesor Henryk Wnorowski i żartował. – Znany był przypadek producenta damskich szpilek, który zgłosił na swoje wyroby sto siedemdziesiąt patentów, ale żaden z nich nie mógł być z przyczyn formalnych uznany.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Subregionu Łomżyńskiego potrwa dwa dni. 20 października weźmie w nim udział m.in. pochodzący z Łomży Marcin Chudziński, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego. Forum odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również